Rok szkolny 2016-2017

zakończ. zakończ. zakończ. zakończ. zakończ. zakończ. zakończ. zakończ. zakończ. zakończ.

Uroczyste zakończenie roku szkolnego

23 czerwca 2017r. pożegnaliśmy rok szkolny 2016/2017. Było uroczyste odśpiewanie hymnu państwowego, wierszyki i piosenka w wykonaniu klas III. Pani Dyrektor wręczyła najpilniejszym uczniom wyróżnienia, a rodzicom listy gratulacyjne. Witamy długo oczekiwane i upragnione wakacje!


zakończ. zakończ. zakończ. zakończ. zakończ. zakończ. zakończ. zakończ. zakończ. zakończ. zakończ. zakończ. zakończ. zakończ.
zakończ. zakończ. zakończ. zakończ. zakończ. zakończ. zakończ. zakończ. zakończ. zakończ. zakończ. zakończ. zakończ. zakończ.

Uroczyste zakończenie roku szkolnego

„Szczęśliwej drogi już czas…”
Dnia 23 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017. Pani dyrektor, Lidia Tuszyńska, podziękowała za całoroczną pracę, gratulowała młodzieży wyników w nauce. Szczególne słowa uznania skierowała do rodziców, dziękując im za okazane wsparcie i zaangażowanie. Wielu wzruszeń dostarczył nam program artystyczny w wykonaniu klas III. Gimnazjaliści wierszem i piosenką pożegnali się ze szkołą, nauczycielami i młodszymi kolegami. W dowód wdzięczności za trzy lata nauki, ofiarowali nauczycielom kwiaty. Po ślubowaniu absolwentów przyszedł czas na wręczenie świadectw i nagród dla uczniów wyróżniających się w nauce oraz odnoszących sukcesy w konkursach lub w innych działaniach. Rodzice wyróżnionych uczniów otrzymali listy gratulacyjne. Statuetką najlepszego absolwenta uhonorowana została Wiktoria Aleksandrzak, która uzyskała średnią ocen 5,22. Pani dyrektor wręczyła także statuetkę „Przyjaciel Szkoły” pani Renacie Frontczak, doceniając jej zaangażowanie w życie naszego gimnazjum. Na zakończenie uroczystości prowadzący życzyli wszystkim słonecznych i bezpiecznych wakacji, a świeżo upieczeni absolwenci, przy akompaniamencie piosenki „Holiday”, rzucili w górę birety. Życzymy absolwentom, żeby dostali się do wymarzonych szkół i mamy nadzieję, że będą nas odwiedzać.


zakończ. zakończ. zakończ. zakończ. zakończ. zakończ. zakończ. zakończ. zakończ. zakończ.
wycieczka wycieczka wycieczka

Wycieczka do Bydgoszczy

19 czerwca uczniowie klas y IIIa, IIIb oraz I SP uczestniczyli w wycieczce do Bydgoszczy. Pierwszym punktem było Muzeum Mydła i Historii Brudu. Uczniowie poznali historię mydła, zobaczyli ciekawe przybory służące do utrzymania higieny. Do tego w ramach warsztatów mydlanych każde dziecko wykonało mydełko, które zabrało do domu. Kolejną atrakcją wycieczki była Manufaktura Słodyczy – Karmelowa Kraina. Dzieci wzięły udział w pokazie produkcji słodyczy i warsztatach, na których własnoręcznie wykonały lizaka.


wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka

Dzień projektów

20 czerwca uczniowie klas II gimnazjum prezentowali efekty swoich projektów edukacyjnych. Realizowane projekty:

 • Szkolna gazetka „Dąbrówka”
 • Rozumiemy zwierzęta
 • Przyroda wokół nas
 • Nasza szkoła chroni ptaki
 • Bezpieczny w domu – bezpieczny w szkole
 • Realizacja programu Erasmus + Projekt RADWAN.
 • Audiobook – „Froschprinz”
 • Dzień Bezpiecznego Internetu
 • Around the USA
 • Around the United Kingdom


projekty projekty projekty projekty projekty projekty
sport sport sport sport sport sport sport sport sport sport

Dzień sportu

19 czerwca słonecznie i ciepło powitał nas ostatni poniedziałek tego roku szkolnego. W bojowych nastrojach uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum przystąpili do sportowej rywalizacji. Największą popularnością cieszyła się tradycyjnie piłka nożna. Aby zawodnikom nie brakło energii i siły do gry Rada Rodziców zadbała o gastronomiczne i kulinarne wsparcie. Przepyszne kiełbaski z grilla, napoje i słodycze skotecznie wspierały nadwątlone siły ;)


sport sport sport sport sport sport sport sport sport sport sport sport
wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka

Gimnazjaliści na wycieczce

W dniach 13-17 czerwca odbyła się szkolna wycieczka w Góry Świętokrzyskie. Naszymi opiekunami byli nauczyciele: J. Osińska, A. Dąbrowska, K. Walczak i L. Gawrysiak. Zakwaterowani byliśmy w pensjonacie „Pod Bukiem” w malowniczej wsi Śniadka. Drugiego dnia po przyjeździe wybraliśmy się do Kielc, gdzie zwiedziliśmy centrum miasta oraz rezerwat Kadzielnia. Potem udaliśmy się do Zagnańska, gdzie mogliśmy zobaczyć słynnego Bartka – jeden z najstarszych w Polsce dębów. W miejscowości Święta Katarzyna byliśmy w Muzeum Minerałów i Skamieniałości, w którym obejrzeliśmy ciekawe okazy kamieni szlachetnych (m. in. kolekcję krzemienie pasiastego), wyszlifowane klejnoty oraz doskonale zachowane skamieniałości. Uczestniczyliśmy w pokazie szlifowania kamieni szlachetnych.
Trzeci dzień wycieczki spędziliśmy w Sandomierzu. Zaczęliśmy od spaceru Wąwozem Królowej Jadwigi, następnie wędrowaliśmy szlakiem filmu „Ojciec Mateusz”. Miasto zachwyciło nas urokliwymi uliczkami i pięknymi zabytkami. Obejrzeliśmy Stare Miasto, podziwialiśmy panoramę Sandomierza ze słynnej Bramy Opatowskiej. Byliśmy na wzgórzu zamkowym, w zbrojowni uczestniczyliśmy w ciekawej lekcji historii, mogliśmy przymierzać rycerskie zbroje, szaty, obejrzeć uzbrojenie oraz narzędzia tortur.
Kolejny dzień upłynął nam w Świętokrzyskim Parku Narodowym. Na Łysą Górę wjechaliśmy kolejką, następnie podziwialiśmy panoramę Gór Świętokrzyskich z platformy widokowej na gołoborzu. Zwiedziliśmy Święty Krzyż – pobenedyktyński zespół klasztorny z przechowywanymi w nim relikwiami Drzewa Krzyża Świętego. Byliśmy także w Muzeum Przyrodniczym. Pod koniec dnia pojechaliśmy do Centrum Kulturowo-Archeologicznego w Nowej Słupi. Uczestniczyliśmy w ciekawych pokazach krzesania ognia, wyplatania koszyków, rzucania włócznią. Słuchaliśmy opowieści zielarki, obserwowaliśmy pracę garncarza i rzeźbiarza. Piątego dnia, w drodze powrotnej, zatrzymaliśmy się w Łodzi, gdzie zrobiliśmy zakupy w galerii handlowej „Manufaktura”. Wycieczka była bardzo udana, tych kilka dni upłynęło nam w miłej, wesołej atmosferze.


wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka
natura natura natura natura

Dzień pustej klasy

Po raz kolejny dołączyliśmy do tego atrakcyjnego pomysłu. Porzucone i puste klasy na rzecz edukacji i zabawy w terenie, lesie, na boisku. Działo się całkiem sporo: angielski na sportowym boisku i w leśnych ostępach, gry i zabawy na przyrodzie i biologii, edukacyjne zajęcia terenowe dla kl. 4 i 5 😉 🙂


natura natura natura natura natura natura
Rodzina Rodzina Rodzina Rodzina Rodzina Rodzina Rodzina Rodzina Rodzina Rodzina

Dzień Mamy i Taty

Dnia 9 czerwca 2017r. dzieci z mini przedszkola, zerówki i uczniowie klas I-III ze Szkoły Podstawowej w Dąbrowie Biskupiej zorganizowały uroczyste obchody Święta Mam i Tatusiów. Młodzi artyści wraz z nauczycielami przygotowali wiersze i piosenki okolicznościowe oraz tańce. Uczniowie IIb grali na fletach, uczniowie IIIb na dzwonkach. Były również popisy indywidualne: na gitarze grała Michalina Lamańska, a na keyboardzie Marcel Kruszyński. Występy artystyczne zakończyły się odśpiewaniem „100 lat”. Potem były prezenty, uściski i całusy - nadal w wykonaniu dzieci.
Degustacja przepysznych ciast, kawy i zimnych napojów zakończyła tegoroczne obchody Święta Rodziców. Salę ozdabiało ponad 100 portretów rodziców. Zapraszamy za rok!


Rodzina Rodzina Rodzina Rodzina Rodzina Rodzina Rodzina Rodzina Rodzina Rodzina Rodzina Rodzina

Wypad do JumpAreny

8 czerwca uczniowie klasy IIa gimnazjum z wychowawczynią oraz grupa uczniów z klasy 6a i 6b z wychowawcą po lekcjach "wyskoczyli" do JumpAreny do Torunia. To był bardzo "skoczny" i radośnie spędzony czas :D


sport sport sport sport sport sport sport sport
ptaki ptaki ptaki ptaki ptaki ptaki

Z ptakami na Ty

8 czerwca do naszej szkoły zawitali miłośnicy ptaków ze Szkoły Leśnej na Barbarce. Realizując projekt "ABC ornitologii" przeprowadzili warsztaty przyrodnicze dla uczniów naszej szkoły. Maluchy z 1-3 brały udział w świetnych grach dydaktycznych o "ptasiej" tematyce, starsi mieli również zajęcia teoretyczne wzbogacające ich wiedzę i znajomość ptaków zamieszkujących nasze tereny. Nasi uczniowie razem z nauczycielem przyrody i biologii p. Lidią Pomianowską realizują projekt "Nasza szkoła chroni ptaki", wiedza zdobyta podczas warsztatów ornitologicznych pomoże jeszcze lepiej wywiązywać się z zadań projektu.


ochrona ochrona ochrona ochrona ochrona ochrona ochrona ochrona ochrona ochrona ochrona ochrona

Dzień Ochrony Środowiska

7 czerwca obchodziliśmy ważne Święto - Światowy Dzień Ochrony Środowiska połączony z akcją: Błękitny Marsz Pokoju 2017 #ChcePokojuNaSwiecie
Ponieważ chcemy żyć w wolnym świecie a przede wszystkim żyć bezpiecznie, także i nasza szkoła włączyła się w akcją @UnicPoland i zorganizowaliśmy "Błękitny happening"


Dzień Dziecka Dzień Dziecka Dzień Dziecka Dzień Dziecka Dzień Dziecka Dzień Dziecka Dzień Dziecka Dzień Dziecka

Dzień Dziecka

Szkolne obchody Dnia Dziecka odbywały się 4 czerwca w parku przy Urzędzie Gminy. Zostały zorganizowane przez GOKSiR i Stowarzyszenie Dąbrowa Biskupia. Rada Rodziców zapewniła pyszne kiełbaski z grilla, napoje i rozpływające się w ustach ciasta. 😋 🤗 😃 Duża popularnością cieszyły się rozgrywki i zabawy z piłkami zorganizowane przez nauczycieli wychowania fizycznego ⚽ ⛹️ 🏆


Dzień Dziecka Dzień Dziecka Dzień Dziecka Dzień Dziecka Dzień Dziecka Dzień Dziecka Dzień Dziecka Dzień Dziecka Dzień Dziecka Dzień Dziecka
wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka

Wycieczka do Malborka i Trójmiasta

1 i 2 czerwca uczniowie klas 3 - 6 szkoły podstawowej zwiedzali Pomorze. Grube mury Zamku w Malborku i pochmurne niebo rozświetliła opowieściami p. przewodnik, która bardzo ciekawie mówiła o dawnych mieszkańcach zamku, zwyczajach i historyjkach. Obowiązkowe spotkanie z "Neptunem", spacer uliczkami i zakątkami Gdańska rozbudził apetyty na kolację. A później jeszcze obowiązkowy wypad na plażę, przepiękny zachód słońca, szum fal i morska bryza.
Drugi dzień rozpoczął się rejsem galerą "Lew" na Westerplatte, wizytą w Wartowni i pod Pomnikiem Obrońców. Sopockie molo przywitało wszystkich słonecznie, choć trochę wietrznie nie przeszkodziło to wcale w dokarmianiu pływających przy molo „łakomczuchów”. Za to lody smakowały wyśmienicie. Przy nabrzeżu Skweru Kościuszki w Gdyni cumował majestatyczny "Dar Młodzieży". Zwiedzanie "Daru Pomorza" i ORP "Błyskawica" dostarczyło niezapomnianych wrażeń. Wiedza żeglarska i militarna bardzo się wzbogaciła.


wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka
zdolni zdolni zdolni zdolni zdolni zdolni zdolni zdolni

Mam talent

31. 05. 2017r. odbyła się w naszej szkole impreza pt. „Mam Talent”. Uczestniczyło w niej 25 uczniów z kl. II- VI. W programie mogliśmy obejrzeć występy taneczne, wysłuchać piosenek i pięknej recytacji wierszy. Zachwyciły nas także przepiękne wykonania na instrumentach muzycznych. Był też popis akrobatyczny i jazda na rolkach. Wszyscy wykonawcy zostali nagrodzeni gromkimi brawami i nie tylko- nagrodą główną jest wyjazd na basen.


zdolni zdolni zdolni zdolni zdolni zdolni zdolni zdolni zdolni zdolni zdolni zdolni zdolni zdolni zdolni zdolni
cyfrowobezpieczni cyfrowobezpieczni cyfrowobezpieczni cyfrowobezpieczni cyfrowobezpieczni cyfrowobezpieczni cyfrowobezpieczni cyfrowobezpieczni

Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego

29 maja dyrekcja, uczniowie i nauczyciele szkoły podstawowej spotkali się z edukatorem projektu p. Hanną Affelt. Tym razem mogliśmy się dowiedzieć o bezpiecznym korzystaniu z telefonu, smart fonu, tabletu. W czasie spotkania ogólnego p. edukator przestrzegała wszystkich przed zbyt pochopnym udostępnianiem własnych urządzeń, rozważnym przekazywaniem informacji i zdjęć. Podczas warsztatów z poszczególnymi klasami żartobliwie ale dosadnie zwracała uwagę na kształtowanie własnego wizerunku w sieci i publikowanie zdjęć, komentarzy i wpisów, ponieważ pozostaną już na zawsze. Uczestnicy zajęć mieli okazję dowiedzieć się jakie działania są uznawane za cyberprzemoc, co można zrobić w przypadku jej wystąpienia, jakie są konsekwencje prawne dla sprawców cyberprzemocy. Tego samego dnia szkolny mentor projektu p. Kuklicz spotkała się z rodzicami. Dorośli również uzyskali informacje, gdzie szukać pomocy dla siebie i swoich dzieci, konsekwencjach prawnych i tzw. parental trollingu czyli publikowaniu w sieci materiałów ośmieszających dzieci.
Więcej informacji można uzyskać na stronie projektu cyfrowobezpieczni.pl


cyfrowobezpieczni cyfrowobezpieczni cyfrowobezpieczni cyfrowobezpieczni cyfrowobezpieczni cyfrowobezpieczni cyfrowobezpieczni
festiwal festiwal festiwal festiwal festiwal festiwal

Pokazy chemiczne i fizyczne

26 maja uczniowie naszego gimnazjum pod opieką p. L. Tuszyńskiej i p. K. Wyborskiej uczestniczyli w Bydgoskim Festiwalu Nauki. Nasi fizycy i chemicy demonstrowali różnorodne doświadczenia podczas pokazów zorganizowanych przez Wydział Zarządzania i Nauk Społecznych w Inowrocławiu WSG.


festiwal festiwal festiwal festiwal festiwal

festiwal
nakrętki nakrętki nakrętki nakrętki nakrętki nakrętki

Akcja „Nakrętki dla Oliwii”

W bieżącym roku szkolnym uczniowie naszego Zespołu Szkół zbierali nakrętki dla Oliwii Gralak, uczennicy klasy 3b szkoły podstawowej. Przez cały rok szkolny zbiórkę prowadziła młodzież z klasy 6b wspierając swoją pracą opiekuna p. M. Kuklicz. Ponieważ akcja przybrała formę konkursu, szczególnie dla klas szkoły podstawowej więc rywalizacja pomiędzy poszczególnymi oddziałami była bardzo zacięta. Do samego końca nie było wiadomo kto będzie zwycięzcą. 18 maja odbyło się wielkie ważenie – okazało się, że wspólnie (z nauczycielami, pracownikami oraz społecznością Szkoły Podstawowej w Pieraniu – WIELKIE DZIĘKI, że Jesteście z nami) zebraliśmy … 500 kg nakrętek. Zwycięska klasa – 3b zebrała aż 123 kg , druga w kolejności 3a – 85 kg. W nagrodę za zwycięstwo i pracę klasy 3b i 6b pojechały odwieźć nakrętki do firmy PLAST-MAR p. M. Margielewskiego, który przekazała na nie fundusze p. Gralak. Wszyscy dumni i zadowoleni z rezultatów pojechaliśmy na pyszne lody, które zasponsorowała nam Rada Rodziców. W przyszłym roku akcja będzie dalej kontynuowana (maleńkie początki w postaci kilku worków już mamy :))


nakrętki nakrętki nakrętki nakrętki nakrętki nakrętki nakrętki nakrętki nakrętki nakrętki nakrętki nakrętki nakrętki nakrętki
konkurs

Sukcesy z j. angielskiego

Uczniowie Zespołu Szkół im. Ziemi Kujawskiej w Dąbrowie Biskupiej wzięli udział w konkursie języka angielskiego w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej- Youngster- angielski twoją szansą! Malwina Nowacka, Karolina Barteczko, Weronika Wojciechowska oraz Paweł Bartkowicz przygotowali projekt -film wideo pt. Teenagers in Action - dlaczego warto uczyć się języka angielskiego? Uczniowie zaprosili absolwentkę Julię Świercz, z którą przeprowadzono wywiad. Uczniowie otrzymali cenne nagrody.
Wyżej wymienioną grupę prowadził S. Malicki – nauczyciel języka angielskiego


Uczeń naszej szkoły – Kamil Benedykowiak finalistą w powiatowym konkursie języka angielskiego. Konkurs został zorganizowany przez III liceum ogólnokształcące w Inowrocławiu. I etap odbył się w szkole, gdzie 8 najlepszych uczniów pisało test. Trójka najlepszych osób zakwalifikowała się do II etapu tym razem ustnego. Zanim uczniowie przystąpili do etapu ustnego zostali poddani kolejnej próbie sprawdzającej umiejętności czytania ze zrozumieniem oraz słuchania. I tak z całego powiatu w finale znalazło się już tylko 10 osób.
Kamil Benedykowiak jest finalistą!


konkurs konkurs
szkolenie szkolenie szkolenie szkolenie

Szkolenie dla nauczycieli historii

16 maja odbyło się spotkanie nauczycieli historii. Zaprezentowany został projekt "Historia w kolorach". Dr Kamila Churska-Wołoszczak zademonstrowała wszystkim uczestnikom materiały dydaktyczne promujące symbole narodowe.Przeprowadziła zajęcia pokazowe w klasie 2a z wykorzystaniem gry "Polak Mały".


szkolenie szkolenie szkolenie szkolenie szkolenie szkolenie
RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN

RADWAN - wizyta gości w Polsce

W dniach od 8 do 12 maja 2017 roku odwiedzili nas goście ze szkół partnerskich z Chorwacji, Turcji i Hiszpanii w ramach projektu Erasmus+.
Pierwszego dnia zwiedzaliśmy Inowrocław. Do atrakcji można zaliczyć wizytę w muzeum im. Jana Kasprowicza, gdzie poznaliśmy historię miasta. Mieliśmy okazję zobaczyć wystawy dotyczące życia i twórczości Jana Kasprowicza, Stanisława Przybyszewskiego, Stanisława Szenica. Jesteśmy wdzięczni pani przewodnik za przekazanie nam cennej wiedzy na temat ważnych osób w naszym regionie oraz wspaniałą atmosferę i słodki poczęstunek. Po wizycie w muzeum udaliśmy się do restauracji na obiad, ufundowany przez właścicielkę Sanatorium Uzdrowiskowego OAZA. Następnie poszliśmy na krótki spacer po malowniczym Parku Solankowym. Tym akcentem zakończyliśmy pierwszy dzień wizyty.
We wtorek zwiedzaliśmy Toruń. Nasi goście poznali tajemnice wyrobu toruńskiego piernika i mieli okazje sami go wykonać. Po ciekawych zajęciach udaliśmy się na Wydział Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Wysłuchaliśmy wykładu profesora Karwasza na temat odnawialnych źródeł energii. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie miasta z przewodnikiem. Mimo złej pogody nasi goście byli oczarowani toruńskimi zabytkami.
Trzeciego dnia przebywaliśmy w szkole, a czas upływał nam na wspólnych grach i zabawach przygotowanych przez przedstawicieli poszczególnych państw. Dzięki temu mieliśmy szansę lepiej się poznać z nowymi przyjaciółmi. Nasi goście przywieźli do Polski tradycyjne potrawy i słodycze. Poznaliśmy smak tureckiej baklawy, chorwackiego ciasta i hiszpańskich wędlin. Na zakończenie dnia pojechaliśmy zwiedzać kościoły w Brudni i w Pieraniu, Izbę Pamięci Generała Władysława Sikorskiego w Parchaniu oraz pałac w Woli Stanomińskiej.
W czwartek nasi goście przedstawili atrakcje turystyczne i ciekawostki na temat kultury i obyczajów swoich krajów w formie prezentacji multimedialnych oraz opowiadań. Nasza szkoła przygotowała program artystyczny "Opiewajże Kujawiaczku". Uczennica z Polski oraz uczeń z Hiszpanii zrobili niespodziankę i zaśpiewali wspólnie piosenkę. Po występach wszyscy uczniowie wraz z rodzicami i zaproszonymi gośćmi udali się do pobliskiej restauracji "Lila" na wspólny obiad.
Ostatniego dnia udaliśmy się na wycieczkę do Gdańska, gdzie wraz z przewodnikami poznaliśmy historię jednego z najstarszych miast Polski. Mieliśmy okazję zobaczyć, jak są obrabiane bursztyny oraz przespacerowaliśmy się po najpiękniejszych gdańskich ulicach. Pod koniec wycieczki wszyscy uczestnicy mogli podziwiać panoramę miasta z diabelskiego młyna. Wizyta ta dostarczyła nam wielu wrażeń, niezapomnianych wspomnień, nowych przyjaciół.


Relacje z imprezy można zobaczyć również na stronie województwa TUTAJ


RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN RADWAN
konkurs

Konkursy z j. niemieckiego

W dniu 27 kwietnia 2017r. w Gimnazjum nr 4 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Zygmunta Wilkońskiego w Inowrocławiu odbył się etap powiatowy konkursu z języka niemieckiego. Do części pisemnej i ustnej przystąpiło 23 uczniów. Wśród uczestników konkursu naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice klasy IIIa: Wiktoria Aleksandrzak i Paulina Dobielska. Wyniki XII Powiatowego Konkursu ogłoszone zostały na stronie internetowej Gimnazjum nr 4. Do części pisemnej i ustnej konkursu przystąpiło 23 uczniów. Uczennica naszej szkoły Paulina Dobielska znalazła się w najlepszej dziesiątce, otrzymała tytuł finalistki. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!! :)

Tegoroczna edycja Konkursu Języka Niemieckiego dla Gimnazjalistów organizowana przez III LO w Inowrocławiu odbyła się pod znakiem wizualizacji niemieckich idiomów w różnych technikach plastycznych.
Celem konkursu było zwrócenie uwagi uczniów na różnorodność i bogactwo idiomów w języku niemieckim oraz ich często bliźniacze odpowiedniki w języku polskim. Wyobraźnia uczestników konkursu była nieograniczona, a jakość i ilość nadesłanych prac świadczy o potrzebie nauki języków obcych również poprzez zabawę różnymi technikami plastycznymi. W nadesłanych pracach autorzy zastosowali m.in. technikę rysunku, technikę grafiki komputerowej, malarstwa i kolażu.
Biorące udział w konkursie szkoły nadesłały w sumie 45 prac.
W konkursie wzięły udział następujące gimnazja: Gimnazjum nr 1 w Inowrocławiu, Gimnazjum nr 1 w Kruszwicy, Gimnazjum nr 3 w Bachorcach, Gimnazjum nr 4 im. Zygmunta Wilkońskiego w Inowrocławiu, Gimnazjum nr 2 w Kruszwicy Gimnazjum w Rojewie; Gimnazjum nr 3 w Inowrocławiu; Gimnazjum w Dąbrowie Biskupiej; Zespół Szkół w Strzelnie; Gimnazjum Dwujęzyczne przy I LO im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu
Naszą szkołę reprezentowało 5 prac, dwie uczennice otrzymały wyróżnienia :
Klaudia Benedykowiak klasa IIa- Gimnazjum w Dąbrowie Biskupiej; Wiktoria Zwierzykowska klasa Ia - Gimnazjum w Dąbrowie Biskupiej; Nagrodzone i wyróżnione prace będzie można obejrzeć na wystawie w Galerii Szkolnej III LO w Inowrocławiu. ZOBACZ TUTAJ Wyróżnionym uczennicom serdecznie gratulujemy!!!!!


uroczystość uroczystość uroczystość uroczystość uroczystość uroczystość uroczystość uroczystość uroczystość uroczystość

Szkolne obchody Święta Konstytucji 3 Maja

5 maja w Zespole Szkół w Dąbrowie Biskupiej odbyły się uroczystości z okazji świąt majowych: Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Apel dla społeczności szkoły podstawowej przygotowany został pod kierunkiem p. Haliny Tomasik, natomiast część artystyczną dla gimnazjum opracowała młodzież pod kierunkiem p. Joanny Osińskiej. W swoim wystąpieniu uczniowie przybliżyli nam tło historyczne wydarzeń z 3 maja 1791r. i wyjaśnili, dlaczego jest to ważny dzień dla Polski. Usłyszeliśmy wiersze oraz piosenki patriotyczne, takie jak: „Polskie kwiaty”, „Ojczyzna”, „Mazurek Trzeciego Maja”. W apelu nawiązano również do poszanowania polskich symboli narodowych. Mogliśmy także uzmysłowić sobie wartość i znaczenie takich słów jak ojczyzna i patriotyzm.


uroczystość uroczystość uroczystość uroczystość uroczystość uroczystość uroczystość uroczystość

Gminna Olimpiada Ortograficzna klas 1-3

28.04.2017r. odbyła się w naszej szkole XXIII Gminna Mała Olimpiada Ortograficzna. Uczestniczyli w niej uczniowie klasy drugiej i klas trzecich ze szkół podstawowych naszej gminy: z Ośniszczewka, Parchania i Dąbrowy Biskupiej. Uczestnicy zmierzyli się z dyktandem pt. „Zielona wiosna”. Poziom rywalizacji okazał się bardzo wysoki. Zdecydowały niewielkie różnice. Trzej najlepsi uczniowie to: Maria Filipiak, Kinga Drwęska i Krzysztof Kluzek- uczniowie ze szkoły w Ośniszczewku.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy!!!


olimpiada olimpiada
szkolenie szkolenie szkolenie szkolenie

Szkolenie - Bezpieczna pomoc w gospodarstwie rolnym

25 kwietnia uczniowie gimnazjum uczestniczyli w szkoleniu "Pomagamy bezpiecznie w gospodarstwie rolnym", zakończonym konkursem z nagrodami. Kompletem punktów mógł się pochwalić Paweł Pawlik z IIb - Gratulacje za znajomość zasad BHP. 😁 Zajęcia przeprowadziła p. Dorota Dziergwa z PT KRUS Inowrocław


szkolenie szkolenie szkolenie szkolenie szkolenie szkolenie
konkurs konkurs konkurs konkurs konkurs konkurs konkurs konkurs konkurs

Szkolny Konkurs recytatorski

24 kwietnia w Zespole Szkół Gimnazjum i Szkoła Podstawowa im. Ziemi Kujawskiej w Dąbrowie Biskupiej odbył się Wewnątrzszkolny Konkurs Recytatorski pt. ”Twórczość dziecięca”. W konkursie wzięło udział 15 dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniów z klas I-III. Po wysłuchaniu recytatorów jury postanowiło nagrodzić:
klasa O
I m-ce Magdalena Kaźmierczak
II m-ce Paweł Grabowski
III m-ce Maja Żuchowska

Klasa I
I m-ce Rafał Nowak

Klasa IIa
I m-ce Bartosz Rybczyński
II m-ce Patryk Żmudziński
III m-ce Patryk Leśniewski

Klasa IIb
I m-ce Gabriela Sitarczyk
I Im-ce Zuzanna Kuberska

Klasa IIIa
I m-ce Julia Liszkowska
II m-ce Zuzanna Szczukowska
III m-ce Oliwia Nowak

Klasa IIIb
I m-ce Karina Kazimierczak
II m-ce Michalina Nowak
III m-ce Michalina Lamańska


konkurs konkurs konkurs konkurs
ozdoby ozdoby ozdoby ozdoby ozdoby ozdoby

Konkurs OZDOBA WIELKANOCNA

Szkolny konkurs plastyczny rozstrzygnięty!
Laureatami zostali:
I miejsce: Martyna Stempniak
II miejsce: Bartosz Chrubczyński
III miejsce: Jagoda Salomońska
Patryk Leśniewski
Wyróżnienia: Marcel Kruszyński
Adam Matuszewski
Oliwia Nowak
Dziękujemy za zaangażowanie, gratulujemy zwycięzcom.
Od 11 kwietnia prace konkursowe można zakupić u p. Paligi w sali 8


ozdoby ozdoby ozdoby ozdoby ozdoby ozdoby ozdoby ozdoby


MATEMATYCZNE ZMAGANIA

W kwietniu zakończył się trójetapowy konkurs rejonowy „Liga zadaniowa” organizowany przez Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych pod patronatem Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty oraz UMK w Toruniu. Brało w nim udział ośmioro uczniów klasy Ia i czworo uczniów klasy IIa. Najlepszymi z pierwszych klas okazali się: D. Stolarska II miejsce, H. Chrubczyński III miejsce, K. Stawicka III miejsce. Z klasy drugiej wszyscy odnieśli sukces: E. Czaplewski II miejsce, K. Benedykowiak II miejsce, K. Marek III miejsce, A. Litwicka III miejsce. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów w konkursach matematycznych.


24 marca 2017 r. trzynaścioro uczniów klas I brało udział w kilkugodzinnych zajęciach pozalekcyjnych rozwijających umiejętności logicznego myślenia, kombinowania, dostrzegania prawidłowości matematycznych, wnioskowania, liczenia oraz czytania ze zrozumieniem. Kształcili te umiejętności poprzez rozwiązywanie problemów matematycznych i zadań konkursowych oraz gry planszowe i karciane.Spotkanie z policją

Dnia 6 kwietnia odbyło się spotkanie z sierż. p. Kamilą Walicką oraz mł. asp. p. Izabelą Lewicką – Woszczak z Wydziału ds. Nieletnich i Patologii Komendy Powiatowej Policji w Inowrocławiu.
Podczas spotkania uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną pt. „Cyberprzemoc” oraz wzięli udział w prelekcji na ww. temat.
Cel spotkania:
1. Uświadomienie uczniom jak „wielką siłę” mają posiadając telefon, komputer czy inne urządzenie z połączniem internetowym.
2. Pokazanie uczniom faktu, że to co dzieje się „w sieci” może mieć całkiem realne konsekwencje.
3. Uświadomienie konieczności reagowania na wszelkie zauważone „przestępstwa internetowe”.


policja policja policja policja
konkurs konkurs konkurs konkurs

Konkurs plastyczny „Czysta energia – zielona energia” rozstrzygnięty

Dnia 05 kwietnia w Zespole Szkół w Dąbrowie Biskupiej odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom i wszystkim uczestnikom międzyszkolnego konkursu plastycznego "Czysta energia- Zielona energia". Nagrody wręczali Nadleśniczy Nadleśnictwa Gniewkowo p. Stanisław Słomiński oraz Dyrektor Zespołu Szkół w Dąbrowie Biskupiej p. Lidia Tuszyńska. Konkurs został objęty honorowym patronatem przez Nadleśnictwo Gniewkowo.
Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych. Celem konkursu była promocja wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz kreowanie pozytywnego wizerunku technologii OZE i jej oddziaływania na środowisko i krajobraz, rozbudzanie wśród dzieci i młodzieży zainteresowania przyrodą, jej ochroną i uwrażliwienie ich na wykorzystanie „czystej energii" oraz rozwijanie wrażliwości artystycznej i prezentacja twórczości dzieci i młodzieży. W konkursie wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych w Ośniszczewku, Parchaniu i Dąbrowie Biskupiej.
Laureatami zostali:
I miejsce Magdalena Lewandowska Szkoła Podstawowa w Ośniszczewku
II miejsce Daria Czyrzniak Szkoła Podstawowa w Dąbrowie Biskupiej
III miejsce Dawid Stolarski Szkoła Podstawowa w Ośniszczewku
Wyróżnienia:
Olga Czeszejko Szkoła Podstawowa w Ośniszczewku
Gracjan Gawrysiak Szkoła Podstawowa w Dąbrowie Biskupiej
Roksana Adamczuk Szkoła Podstawowa w Parchaniu
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy.


konkurs konkurs konkurs konkurs konkurs konkurs konkurs
pasowanie pasowanie pasowanie pasowanie

Pasowanie na czytelnika

3 kwietnia 2017roku w bibliotece szkolnej odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klasy I. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.
Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, obejrzeli przedstawienie przygotowane przez starszych kolegów i koleżanki z klasy IIIa , uczestniczących w zajęciach kółka teatralnego. Uczniowie dowiedzieli się, jak należy dbać o książki oraz jak zachowywać się w bibliotece i czytelni.Uczniowie klasy I odgadywali także bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Rozwiązywali rebusy i krzyżówki. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, a Pani Książka dokonała pasowania każdego z uczniów. Już jako czytelnicy biblioteki szkolnej otrzymali pamiątkowy dyplom oraz interesujące zakładki do książki.


pasowanie pasowanie pasowanie pasowanie pasowanie pasowanie
pokazy

Dzień otwarty dla dziewczyn!

Dnia 30 marca grupa uczennic z naszego gimnazjum odwiedziła Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej w ramach akcji „Dziewczyny do ścisłych”. Jest to akcja ogólnopolska, mająca na celu zachęcenie do zgłębiania wiedzy na kierunkach ścisłych. Dziewczęta wzięły udział w różnorakich warsztatach oraz wzięły udziału w konkursach z obszaru nauk ścisłych. Miały możliwość przekonać się czym zajmują się naukowcy. Odwiedziły prawdziwe laboratoria, w których na co dzień przeprowadzane są badania naukowe. W Pracowni Stacji Graficznych dowiedziały się czym jest modelowanie molekularne, optogenetyka i jak biofizycy teoretyczni modelują działanie leków na chore komórki. Techniczne Koło Naukowe zaprezentowało kilka ze swoich projektów, między innymi zbudowaną od podstaw drukarkę 3D, hexapoda, manipulatory wykonujące zadaną sekwencję ruchów oraz sterowany pilotem wózek inwalidzki, którym mogły przejechać się nasze uczennice.


pokaz pokaz pokaz pokaz pokaz pokaz pokaz pokaz pokaz pokaz

Spotkanie z rodzicami

27 marca podczas ogólnego zebrania z rodzicami Dyrektor Szkoły p. Lidia Tuszyńska poruszyła następujące tematy:

 • - zagrożenia dla dzieci i młodzieży wynikające z korzystania z internetu (gra "Niebieski wieloryb"),
 • - terminy postępowania rekrutacyjnego do oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej,
 • - terminy egzaminu gimnazjalnego,
 • - informacje o zmianach kadrowych: powrót z urlopu p. H. Krawczyk, zastępstwo w Punkcie Przedszkolnym za p. M. Lipowską-Kiermasz
  p. M. Kołpacka.

Podczas zebrania głos zabrał również p. Robert Gałdecki - Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Zdrowia przedstawiając ofertę edukacyjną szkół ponadgimnazjalnych powiatu inowrocławskiego.


pokaz pokaz pokaz pokaz pokaz pokaz pokaz pokaz pokaz pokaz

Pokaz tańca breakdance

23 marca mogliśmy podziwiać umiejętności taneczno - rytmiczne oraz fantastyczne panowanie nad własnym ciałem. Członkowie Grupy Prototyps dali show, udzielili lekcji tańca oraz podzielili się swoją filozofią i sposobem na życie. Tancerze to: Patryk Klepacki ps. Klepper - artysta teatru muzycznego w Gdynii, aktualnie występuje w sztuce Notre Dame; Fabian - trener, propagator tańca breakdance; Loczek - mistrz Pomorza w tańcu breakdance; Profesor - mistrz Kujaw i Pomorza. Tancerze są finalistami zawodów ogólnopolskich i międzynarodowych. Występowali w takich programach jak "Got to dance" oraz "Mam talent" gdzie osiągnęli półfinał. Zawody najnowsze 1 miejsce mistrzostwa Darłowa 2017, 2 miejsce drużynowo Greinswald (Niemcy) 2016, 3 miejsce Napad na Funk w Żninie. Grupa zajmuje się: prowadzeniem zajęć, warsztatów, pokazami. To spotkanie zawdzięczamy opiekunom Samorządu Uczniowskiego p. Magdalenie i Marcinowi Filipiakom


pokaz pokaz pokaz pokaz pokaz pokaz pokaz pokaz
poezja poezja poezja poezja

ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI

22 marca 2017 roku obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Poezji. Uczniowie kl. IV, V i VI b przygotowali krótki program artystyczny, podczas którego czytali wiersze znanych poetów oraz utwory własnego autorstwa. Ponadto zaprezentowali swoje zdolności wokalne i taneczne. Utwory napisane przez uczniów zostały ocenione przez komisję konkursową. Przyznano następujące miejsca :
I – Nikola Paczkowska (kl. IV), Maja Jasińska (kl. V)
II – Maja Gotówka (kl. IV), Mateusz Paczkowski (kl. IV)
III – Weronika Kaźmierczak (kl. IV), Martyna Świercz (kl. VIb)
Wyróżnienie - Michalina Welon (kl. VIb), Nina Grzanka (kl. VIb), Natalia Ćwiklińska (kl. V)


poezja poezja poezja poezja poezja poezja poezja poezja
Wiosna Wiosna Wiosna Wiosna

Witamy wiosnę

Radośnie i wesoło żegnaliśmy zimę, spaliliśmy nawet 2!!! Marzanny byle tylko wiosna do nas zawitała


Wiosna Wiosna Wiosna Wiosna Wiosna Wiosna

Eliza we Wrocławiu!!

Eliza Gereluk - uczestniczka XXV Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej jest już po eliminacjach. Reprezentowała naszą szkołę utworem w j. niemieckim "Wer bin ich" zespołu Lafee. Teraz czekamy tylko na wyniki. A te już niedługo na stronie festiwalu ofpo.pl


Konkurs Konkurs
targi targi targi targi targi targi

Targi szkół

Dnia 15 marca w ramach preorientacji zawodowej odbyły się w naszej szkole TARGI SZKÓŁ. Uczestniczyły w nich szkoły ponadgimnazjalne z powiatu inowrocławskiego i aleksandrowskiego, które zaprezentowały swoją ofertę edukacyjną.


targi targi targi targi targi targi targi targi targi targi targi targi
liczba pi liczba pi liczba pi liczba pi liczba pi liczba pi liczba pi

Dzień liczby Pi

W dniach 14 i 15 marca 2017 roku w naszej szkole obchodziliśmy Święto Liczby Pi. Zaczęliśmy je od lekcji matematyki, na której uczniowie zapoznali się z opowieścią o Ludolfinie. (Liczba Pi nazywana bywa często „ludolfiną”. Nazwa ta pochodzi od imienia matematyka holenderskiego Ludolfa van Ceulena, który w 1610 roku obliczył wartość liczby Pi z dokładnością do 35 cyfr po przecinku). Uczniowie w tych dniach zmagali się w konkurencjach na najfajniejszą koszulkę i na plakat z liczbą Pi. Finałową konkurencją było zapamiętanie jak największej liczby cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi. Mistrz szkoły - Kacper Wicher zapamiętał 400 miejsc po przecinku. To jest dopiero pamięć. BRAWA!!! Uczniowie upiekli babeczki udekorowane liczbą Pi i częstowali nimi wszystkich uczniów i nauczycieli na długiej przerwie.


liczba pi liczba pi liczba pi liczba pi liczba pi liczba pi liczba pi liczba pi liczba pi liczba pi liczba pi liczba pi liczba pi liczba pi

Konkurs polonistyczny

W lutym, z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, odbył się szkolny konkurs polonistyczny „Polszczyzna na co dzień”, zorganizowany przez polonistki – A. Słowikowską i J. Osińską. Celem konkursu było kształtowanie wśród uczniów nawyku posługiwania się poprawną polszczyzną oraz rozbudzenie wrażliwości językowej. Wzięli w nim udział gimnazjaliści z klas I, II i III. Do drugiego etapu, który odbył się 6 marca, zakwalifikowali się: Natalia Matuszewska, Paulina Dobielska , Mateusz Marek, Kamil Benedykowiak, Malwina Nowacka, Wiktoria Aleksandrzak, Karolina Barteczko, Karolina Nowak, Aleksandra Panert. Laureaci konkursu: Natalia Matuszewska (61p. – 91%), Paulina Dobielska (59p. – 88%), Aleksandra Panert (59p. – 88%) otrzymają dyplomy oraz nagrody książkowe ufundowane przez Dyrekcję szkoły.


Rycerze Rycerze Rycerze Rycerze

Spotkanie z rycerzami Bractwa KERIN

Żywa lekcja historii z rycerzami Bractwa KERIN po raz kolejny przybliżyła nam dawne czasy. 13 marca przenieśliśmy się w czasy Władysława Łokietka i jego syna Kazimierza Wielkiego. Wydarzenia historyczne opowiedziane a właściwie "dotknięte" bo przecież aktorami byli uczniowie naszego gimnazjum lepiej przemawiają i zapadają w pamięć. Byliśmy świadkami koronacji króla, Bitwy pod Płowcami, zmian w prawie na korzyść chłopów i rycerzy oraz wielu innych ówczesnych incydentów. Już czekamy na kolejne spotkanie.


Rycerze Rycerze Rycerze Rycerze Rycerze Rycerze Rycerze Rycerze Rycerze Rycerze Rycerze Rycerze Rycerze Rycerze Rycerze Rycerze

Wyjazd do teatru i muzeum

9 marca uczniowie klas I gimnazjum wzięli udział w wycieczce do Torunia. Najpierw w Auli UMK obejrzeli spektakl Romeo i Julia, przygotowany przez Teatr w Słupsku. Kolejnym odwiedzonym miejscem było Muzeum Etnograficzne, w którym uczniowie wzięli udział w lekcji muzealnej i zwiedzili wystawę stałą Od Kujaw do Gdańska.


teatr teatr teatr teatr teatr teatr teatr teatr teatr
sejm sejm

Zwiedzamy Sejm

Dnia 9 marca odbyła się szkolna wycieczka do Warszawy, której uczestnikami byli uczniowie klas II i III gimnazjum oraz klas VI szkoły podstawowej. Głównym celem wyjazdu była wizyta w Sejmie. W Sali Wszechnicy Sejmowej wysłuchaliśmy krótkiego wykładu dotyczącego historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu, następnie spotkaliśmy się z posłem Tomaszem Latosem. Mieliśmy także możliwość obserwacji obrad z galerii Sali Posiedzeń Sejmu. W drodze powrotnej z Sejmu mogliśmy zobaczyć (zza szyb autokaru) m. in. Grób Nieznanego Żołnierza, Pałac Kultury i Nauki, Łazienki. Kolejnym miejscem naszego zwiedzania było Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Obejrzeliśmy m.in. wystawę „1000 lat historii Żydów Polskich”. Wystawa składa się z ośmiu galerii, które opowiadają o kulturze i dziedzictwie polskich Żydów. Ostatnim punktem programu były zakupy w znanej galerii handlowej. Organizatorem wycieczki był p. Grzegorz Gereluk.


sejm sejm
starostwo starostwo

Wyjazd do Inowrocławia

Dnia 8 marca odbył się wyjazd do Starostwa Powiatowego w Inowrocławiu, zorganizowany przez p. G Gereluka dla klas III gimnazjum. Uczniowie pogłębiali swoją wiedzę o samorządzie terytorialnym, uczestnicząc w zajęciach z udziałem radnych powiatowych – Mirosławy Kucol i Mieczysława Szczygła. Gimnazjaliści odwiedzili również Państwową Straż Pożarną w Inowrocławiu, gdzie spotkali się z zastępcą komendanta, Tomaszem Kruszczyńskim. Było to spotkanie zorganizowane w ramach doradztwa zawodowego. Uczniowie zapoznali się z zawodem strażaka, dowiedzieli się, jakie trzeba mieć kwalifikacje i gdzie je zdobyć.


starostwo starostwo
Konkurs Konkurs Konkurs Konkurs Konkurs Konkurs Konkurs Konkurs Konkurs Konkurs Konkurs Konkurs

Gminny Turniej Wiedzy o Prawach i Obowiązkach Dziecka

02 marca 2017 r. odbył się w naszej Szkole Gminny Turniej Wiedzy o Prawach i Obowiązkach Dziecka. Turniej miał przede wszystkim uporządkować wiedzę naszych młodych uczestników na temat ich praw wynikających z Konwencji Praw Dziecka i ich obowiązków. Podczas Turnieju nie zabrakło również „części artystycznej”, którą powitaliśmy zaproszonych gości, jury oraz reprezentantów Szkół Podstawowych. Turniej z największą gracją prowadzili Michalina Lamańska i Wiktor Walkowski. Czas mile upłynął podczas recytacji wierszy dzieci z oddziału przedszkolnego oraz Oliwii Kozłowski i Michaliny Nowak, przepięknie zaśpiewali uczniowie klasy 2a Szkoły Podstawowej. Na sam koniec naszych artystycznych występów dzieci z oddziału przedszkolnego zaprezentowały układ taneczny do piosenki „Halleluja”.
Turniej składał się z kilku części; uczniowie zbiorowo i indywidualnie odpowiadali na wylosowane pytanie, rozwiązywali krzyżówkę, odgadywali hasła podczas zabawy „kalambury”, każdy zespół wcześniej przygotowywał plakat „Co chciałbym powiedzieć dzieciom z krajów rozwijających się”. W jury zasiadła pani Ewa Szymańska, pani Marta Kuklicz – Rzecznik Praw Ucznia Szkoły Podstawowej oraz sierżant sztabowy pan Damian Kacprzak, Gościliśmy także Dyrektora Baku Spółdzielczego w Dąbrowie Biskupiej pana Waldemara Kempińskiego. Wszyscy uczniowie dzielnie „walczyli” o pierwsze zaszczytne miejsce, które zdobył zespół ze Szkoły Podstawowej w Dąbrowie Biskupiej (Natalia Dziedzic, Olga Matuszewska, Daria Czyrzniak), drugie miejsce zajęli uczniowie ze Szkoły w Pieraniu, trzecie w Parchaniu, natomiast nagrodę za udział „zgarnęli” uczniowie z Ośniszczewka. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody, były nimi poduszki, koszulki, kubki i długopisy z logo Turnieju, na sam koniec nie mogło zabraknąć poczęstunku…. Gratuluję raz jeszcze wszystkim uczestnikom oraz raz jeszcze składam podziękowania pani Ewie Dziedzic i pani Marcie Palidze za przygotowanie uczniów do występów, jak również pani Aleksandrze Dąbrowskiej oraz pani Kamili Gąsiorek za przygotowanie uczniów do Turnieju.


Konkurs Konkurs Konkurs Konkurs Konkurs Konkurs Konkurs Konkurs Konkurs Konkurs Konkurs Konkurs
Internet Internet Internet Internet Internet Internet Internet Internet Internet Internet

Dzień Bezpiecznego Internetu

27 lutego zorganizowaliśmy szkolne obchody Dnia Bezpiecznego Internetu. Po raz kolejny połączone działania grupy projektowej (uczniowie klas II: E. Czaplewski, K. Kubiak, D. Szymański, M. Olejniczak i Ł. Prusak) oraz nauczyciela informatyki i zajęć komputerowych M. Kuklicz zaowocowały różnymi wydarzeniami. Prezentacja multimedialna, test dla uczniów gimnazjum, konkurs na mem dla uczniów gimnazjum "Lepszy internet - zróbmy to", konkurs na animację komputerową dla uczniów szkoły podstawowej "Z internetu korzystaj z głową" a także wystawa plakatów przygotowanych przez uczniów. Szkolne obchody zakończone zostały projekcją filmu Wernera Herzoga o historii, dobrodziejstwach, zagrożeniach i przyszłości internetu. Dzięki materiałom przygotowanym przez NASK, Fundację DDS oraz projekt Cyfrowobezpieczni.pl możliwe było przeprowadzenie wielu ciekawych lekcji, podczas których uczniowie uświadamiali sobie niebezpieczeństwa i fantastyczne możliwości jakie daje internet. Często w żartobliwy i zabawny sposób (czasami bardzo poważnie) przedstawione zostały zasady i dobre praktyki bezpiecznego korzystania z sieci.
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundację Dzieci Niczyje). Tegoroczne obchody pod hasłem „Razem zmieniamy internet na lepsze” chcą zwrócić uwagę na rolę każdego użytkownika internetu w budowaniu bezpiecznego i przyjaznego środowiska online. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta. Podczas obchodów DBI szczególnie podkreślany jest potencjał internetu, który dzieci mogą wykorzystać zarówno w edukacji, kontaktach z rówieśnikami jak również jako formę twórczej rozrywki.


Internet Internet Internet Internet Internet Internet
korespondencja korespondencja korespondencja

LIST Z BUCKINGHAM PALACE! !

Uczennica klasy II a Marta Kruszczynska pod opieką p. Ilony Książek (j.angielski) napisała list do Królowej Elżbiety II. Odpowiedź przyszła po dwóch miesiącach. W imieniu Królowej pisała jej dama dworu dziękując m. in. za życzenia świąteczne. Jest to duży zaszczyt dla uczennicy naszej szkoły! Gratulujemy! !!
Chętni do napisania listu do Królowej mogą zgłosić się do p. Książek na pewno uzyskają pomoc :-)


fizyka fizyka fizyka fizyka fizyka fizyka fizyka fizyka fizyka fizyka

Pokazy w szkole

24 lutego uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum wzięli udział w pokazach, które przeprowadzi Pan Łukasz Sitarczyk. Eksperymenty dotyczyły gazów, płynów i ciał stałych oraz ich właściwości przy użyciu ciekłego azotu. Pan Sitarczyk przywiózł ze sobą kostki suchego lodu, czyli zamrożonego w temperaturze -78°C dwutlenku węgla i zaprezentował kilka ciekawych doświadczeń. Każdy z uczniów mógł doświadczyć jego zimna, a jednocześnie uczucia parzenia, kiedy podawali go sobie z rąk do rąk. Polewany gorącą wodą sprawiał ze kłęby dymu wypełniały klasę. To bardzo intensywna reakcja przechodzenia ciała stałego w gaz nazwana sublimacją pozwala na takie efekty. Na koniec uczniowie poznali zasadę działania poduszkowca.


fizyka fizyka fizyka fizyka fizyka fizyka fizyka fizyka fizyka fizyka fizyka fizyka fizyka fizyka

Konkurs plastyczny

Rozstrzygnięto konkurs plastyczny organizowanego przez Bank Spółdzielczy w Piotrkowie Kujawskim pt. „Projekt Własnego Banknotu”. I miejsce zajął Patryk Żmudziński, któremu gorąco gratulujemy!!! Z tej okazji w naszej szkole gościliśmy dyrektora banku, pana Waldemara Kempińskiego, wręczył wszystkim uczestnikom nagrody pocieszenia a Patrykowi Żmudzińskiemu nagrodę główną.


Konkurs Konkurs Konkurs

Pokazy w Toruniu

16 lutego uczniowie klas I gimnazjum wzięli udział w pokazach przeprowadzonych z okazji kolejnej rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, która przypada 19 lutego. Pokazy pt. "Dokąd doleciał Podróżnik, czyli o Układzie Słonecznym" odbyły się w Instytucie Fizyki UMK. Na koniec uczniowie poznali zasadę działania poduszkowca. Uczniowie obejrzeli zaawansowany poziom pokazów, niemożliwy do przeprowadzenia poza Instytutem Fizyki.


pokazy pokazy pokazy pokazy pokazy pokazy pokazy pokazy pokazy pokazy
Radwan Radwan Radwan Radwan Radwan Radwan Radwan Radwan Radwan Radwan

Na podbój Hiszpanii…

11 lutego o 5.00 rano wyruszyliśmy na lotnisko Warszawa Modlin, gdzie rozpoczęliśmy naszą prawdziwą przygodę z RADWAN-em. O godz. 14.30 wylądowaliśmy w Alicante. Po godzinnym oczekiwaniu na nasze bagaże mogliśmy się spotkać z koleżankami i kolegami oraz nauczycielami z Hiszpanii i Chorwacji. Wieczór spędziliśmy już w towarzystwie naszych nowych rodzin. Kolejne dni mijały coraz szybciej… Zwiedziliśmy Mulę i pięknie położony zamek, Kartagenę, a w niej Teatr Rzymski i Muzeum Archeologiczne. Mursja powitała nas temperaturą 24o C a Katedra oczarowała swoim pięknem. Niezwykle uroczyste było spotkanie z władzami oświatowymi szkoły partnerskiej Cristo Crucificado.
Podczas pobytu w szkole mieliśmy możliwość poznać w jaki sposób uczą się w Hiszpanii. Wspólnie z kolegami z Hiszpanii, Chorwacji i Turcji przygotowaliśmy kartki walentynkowe, graliśmy w gry. Ciekawa okazała się gra Gymkana, podobna do naszego biegu patrolowego. Biegając po ulicach Muli wykonywaliśmy różne zadania. Wizyta w Hiszpanii była także doskonałą formą wymiany wiadomości i prezentacji swoich ojczystych regionów. Przepiękne tańce hiszpańskie, gra na bębnach, dźwięk kastanietów przeplatane były kujawskimi piosenkami i tańcem. Podczas degustacji potraw poznaliśmy smak tureckiej baklawy, hiszpańskich owoców morza i chorwackiego makowca. Dzięki temu wyjazdowi wszyscy bardzo mocno się zaprzyjaźnili… Już dziś nie możemy doczekać się wizyty partnerów projektu w Dąbrowie Biskupiej.


Radwan Radwan Radwan Radwan Radwan Radwan Radwan Radwan Radwan Radwan Radwan Radwan Radwan Radwan Radwan Radwan Radwan Radwan Radwan Radwan Radwan Radwan Radwan Radwan Radwan Radwan Radwan Radwan Radwan Radwan Radwan

Wspaniały dar

Uczennica klasy 5 Weronika Wojciechowska posiada wielkie serce. Jest szczęśliwą posiadaczką rekordowej długości włosów i skracając je pomyślała o dzieciach potrzebujących pomocy.


dar
zabawa zabawa zabawa zabawa zabawa zabawa zabawa zabawa zabawa zabawa zabawa zabawa zabawa zabawa zabawa zabawa zabawa zabawa

Choinka szkolna

29 stycznia odbyły się zabawy karnawałowe. Uczniowie punktu przedszkolnego, "zerówki" oraz klas 1-3 bawili się podczas "Balu Przebierańców". Zarówno stroje jak i zabawy były pomysłowe i atrakcyjne. Klasy 4-6 i uczniowie gimnazjum swoje zabawy choinkowo - karnawałowe przeprowadzili w bardziej kameralnych grupach.


zabawa zabawa zabawa zabawa zabawa zabawa zabawa zabawa zabawa zabawa
impreza impreza impreza impreza impreza impreza impreza impreza impreza impreza impreza impreza

Dzień Babci i Dziadka z "Przedszkolakami"

26 stycznia Kochane Babcie i Dziadków uroczyście przywitały Przedszkolaki. Były tańce, piosenki i wierszyki. Wszystkie występy zebrały ogromne brawa a Dziadkowie i Babcie nie kryli wzruszenia i wielkiej dumy z umiejętności swoich wnucząt. Przygotowane i wręczone upominki dały możliwość wyściskania małych artystów i przytulenia się do "babciólek" i "dziadziusiów".


impreza impreza impreza impreza impreza impreza impreza impreza impreza impreza impreza impreza
kapcie kapcie

Dzień kapcia

25 stycznia Samorząd Uczniowski gimnazjum zorganizował akcję przybliżającą wszystkim "cieplutkie" i "domowe" klimaty czyli "Dzień kapcia". Chętni uczniowie poszperali w domowych zasobach, niektórzy nawet u "sąsiadów" a raczej "sąsiadek" i zaprezentowali się w bardzo pomysłowym "obuwiu zastępczym". W konkursie na najzabawniejsze kapcie wygrali: W. Kochanowski klasa 1b i p. M. Stolarska (nauczyciele) :)


kapcie kapcie kapcie kapcie kapcie kapcie
teatr teatr teatr teatr

Lekcja historii

25 stycznia szkołę odwiedzili niezwykli aktorzy. Pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej z Warzynna i Parchania zaprezentowali przedstawienie teatralne na motywach powieści „Lubonie” J.I. Kraszewskiego. Chrzest Polski i działania, które do niego doprowadziły opowiedziane w niezwykły sposób. Połączenie świetnej gry aktorskiej oraz "efektów świetlnych na ekranie" dało efekt, który wywołał burzę oklasków wśród widowni. Wydarzenia z przeszłości opowiedziane w tak niezwykły sposób mocno zapadną w pamięć.


teatr teatr teatr teatr teatr teatr teatr teatr teatr teatr teatr teatr teatr teatr teatr teatr teatr teatr teatr teatr
impreza impreza impreza impreza

Dzień Babci i Dziadka

21 i 22 stycznia to szczególne dni w roku, w których możemy wyrazić naszą miłość do kochanej Babci i kochanego Dziadka. 20 stycznia z okazji Dnia Babci i Dziadka, w naszej szkole odbyła się uroczystość, na którą licznie przybyli Dziadkowie i Babcie uczniów klas drugich i trzecich za co bardzo dziękujemy. Uczniowie w czasie programu artystycznego śpiewali piosenki, recytowali wiersze oraz zaprezentowali taniec. Po gorącym i energetyzującym odśpiewaniu „Sto lat” dzieci wręczyły przygotowane samodzielnie prezenty oraz laurki. To był naprawdę wyjątkowy dzień pełen uśmiechu i radości.


impreza impreza impreza impreza impreza impreza impreza impreza impreza impreza
teatr teatr teatr teatr

Teatr dla najmłodszych

17 stycznia uczniowie Punktu Przedszkolnego, Zerówki oraz klasy 1 i drugich obejrzeli przedstawienie teatralne pt. "Zimowe Gawędy". Aktorki Bydgoskiego Teatru Bajecznego zaprezentowały bardzo atrakcyjny spektakl. Dzieci bardzo przejęte i pełne zaangażowania aktywnie uczestniczyły w występach. Doskonale zapamiętają przesłanie "Co trzeba robić, żeby być dobrym człowiekiem?"


teatr teatr teatr teatr teatr teatr teatr teatr
Samorząd Samorząd

Akcje Samorządu Uczniowskiego

GÓRA GROSZA - 387zł 53gr to kwota zebrana przez uczniów naszej szkoły, która zostanie przekazana Towarzystwu Nasz Dom! Bardzo dziękujemy!!!

Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie.


Od stycznia tego roku nasza szkoła przyłączyła się do Klubu Szkół UNICEF.
Jest to inicjatywa, która zrzesza szkoły zainteresowane propagowaniem wśród swoich podopiecznych idei pomocy humanitarnej. Jednym z bardzo ważnych obszarów działań UNICEF jest edukacja i kształtowanie świadomości dzieci i młodzieży.
UNICEF propaguje akcje związane dziecka, edukacji globalnej i międzykulturowej, a także bezpieczeństwa dzieci.


Przypominamy również o ciągle trwającej akcji "Wylosuj Anioła". Wystarczy napisać kartkę z życzeniami zdrowia i ciepłymi słowami dodać otuchy i wsparcia dla chorych dzieci. Kartkę oddajemy opiekunom SU.


Samorząd Samorząd
turniej turniej turniej turniej

Turniej piłki halowej

15 stycznia w ramach Finału WOŚP 8 drużyn piłkarskich rozegrało VI Noworoczny Turniej Piłki Halowej. Walka była zacięta i rywalizacja ogromna.


turniej turniej turniej turniej
wosp wosp wosp wosp

25 Finał WOŚP

Przygotowania do jubileuszowego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trwały dość długo. Sztab od kilku tygodni pracował "ostro". Rejestracja wolontariuszy, przygotowanie "fantów" do Loterii, zgromadzenie atrakcji do aukcji.

12 stycznia zakończyła się sprzedaż losów - ok. 130 szt., 13 stycznia podczas "długiej przerwy" odbyła się Wielka Aukcja gadżetów Orkiestry i upominków przekazanych na tę okazję. Bestsellerem okazał się "Dzień z wicedyrektorem" oraz Polfinek. Tydzień bez pytania z matematyki, Tydzień bez dyżurów (oferta specjalna dla nauczycieli!), obrazy p. Modrzejewskiego wywoływały las rąk i "schodziły na pniu" ;)

I na deser niedzielna zbiórka do puszek. Efekty przerosły oczekiwania - ponad 15 tys. zł jeszcze nie mieliśmy.

Oby to była dobra prognoza dla Krajowego Finału i Wielkiego Dyrygenta Jurka Owsiaka.


wosp wosp wosp wosp wosp wosp wosp wosp wosp wosp wosp wosp wosp wosp wosp wosp wosp wosp wosp wosp wosp wosp wosp wosp
zima zima zima zima zima zima zima zima zima zima

Trochę zimy

My to się zimy nie boimy, bardzo długo czekaliśmy na śnieg i trochę mrozu. Teraz za to podczas w-fu, zajęć ruchowych na świeżym powietrzu hartujemy się i wzmacniamy :)


zima zima zima zima zima zima zima zima zima zima zima zima zima zima zima zima zima zima zima zima zima zima

Warsztaty Świecowe

10 stycznia odbyły się w naszej szkole warsztaty kreatywno - edukacyjne, w trakcie których uczniowie mieli okazję do stworzenia niepowtarzalnej świecy ozdobnej. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z techniką ich wykonania, temperaturą topnienia i obróbką parafiny. Uczestnicy mogli wykazać się wyobraźnią przy wyborze kształtu, koloru, zapachu świecy oraz dobieraniu ozdób i układaniu ich w fantazyjne wzory. Wykonane własnoręcznie świece będą wykorzystane jako prezent z okazji zbliżającego święta Dnia Babci i Dziadka.


świece świece świece świece świece świece świece świece świece świece
jasełka jasełka jasełka jasełka jasełka jasełka jasełka jasełka jasełka jasełka jasełka jasełka

Jasełka - Szkoła Podstawowa

Nie udały się "Diablikom" plany i znów wygrała miłość i dobro, nawet "Mały Książe" nie zawiódł się na ludziach

Wszystkie klasy (nauczyciele również) zaprezentowały świetną znajomość kolęd i pastorałek: wokalnie, instrumentalnie a nawet tanecznie - piosenki świątecznej
P. Dyrektor złożyła wszystkim zebranym życzenia świąteczne i noworoczne.


jasełka jasełka jasełka jasełka jasełka jasełka jasełka jasełka
wigilie wigilie wigilie wigilie wigilie

Klasowe spotkania wigilijne

Podczas spotkań klasowych były tradycyjne dania, drobne upominki, wspólne śpiewanie kolęd i mnóstwo życzeń.


wigilie wigilie wigilie wigilie wigilie wigilie
jasełka jasełka jasełka jasełka

Jasełka - Gimnazjum

Tradycyjnie w ostatni dzień nauki w roku kalendarzowym spotykamy się na "Jasełkach". Tegoroczne przesłanie niesie nadzieję, że nie tylko pieniądze i gonitwa za dobrami materialnymi ma znaczenie. Najbardziej liczy się dobro i życzliwość. Po raz kolejny muzycznie wspierał nas zaprzyjaźniony zespół muzyczno - wokalny "Reszta".


jasełka jasełka jasełka jasełka jasełka jasełka jasełka jasełka

Sprzęt audio

Nasza szkoła wzbogaciła się w nowy sprzęt nagłośnieniowy. Zakup był możliwy dzięki funduszom, które zostały zgromadzone na koncie szkoły, udostępnionym przez Fundację Studencką "MŁODZI - MŁODYM" poprzez 1% odpis od podatku. Dziękujemy wszystkim sympatykom szkoły, którzy dzielą się z nami i wspierają działalność naszej placówki.


sprzet sprzet sprzet sprzet sprzet
Jasełka Jasełka Jasełka Jasełka Jasełka Jasełka Jasełka Jasełka

JASEŁKA cz. I

"Zerówka" gościła rodziców na przedstawieniu jasełkowym 20 grudnia. Bajkowi bohaterowie obdarowywali Świętą Rodzinę bajkowymi darami. Rodzice przygotowali przepiękne stroje dla małych aktorów. Ze wzruszeniem podziwiali przygotowanie i zdolności dzieci.

21 grudnia Przedszkolaki z Punktu Przedszkolnego zaprezentowały się swoim bliskim świątecznym występem, pysznym poczęstunkiem i wizytą u Mikołaja na Biegunie Północnym i nawet rewizytą wśród małych artystów :D


Jasełka Jasełka Jasełka Jasełka Jasełka Jasełka Jasełka Jasełka Jasełka Jasełka Jasełka Jasełka Jasełka Jasełka Jasełka Jasełka Jasełka Jasełka Jasełka Jasełka Jasełka Jasełka Jasełka Jasełka Jasełka Jasełka Jasełka

BOŻONARODZENIOWY DAR SERCA

20 grudnia, we wtorek, odwiedziliśmy dzieci z Ośrodka Wspierania Dziecka i Rodziny w Inowrocławiu, aby przekazać świąteczne "prezenty", które dla nich zebraliśmy. Były to przede wszystkim artykuły spożywcze, słodycze, środki higieniczne i pieniądze. W akcję włączyli się wszyscy uczniowie szkoły, od Punktu Przedszkolnego do trzeciej klasy gimnazjum. Cieszymy się, że możemy sprawiać radość innym!


dyplom
nakretki nakretki nakretki nakretki

Akcja "nakrętki"

Od września prowadzimy zbiórkę nakrętek, których sprzedaż pomoże naszej uczennicy Oliwii Gralak w zakupie specjalistycznego wózka. Dzięki pomocy sponsorów - F.U.H. "U Farmera" i Rady Rodziców naszej szkoły, udało się wyposażyć klasy w specjalne kosze na nakrętki. Zbiórka do foliowych worków kończyła się często zbieraniem pogubionych nakrętek po korytarzach ;).
Już sporo zebraliśmy a jeszcze więcej przed nami. Na razie w zbiórce prowadzi klasa 3b, ale zachęcamy wszystkich do segregowania odpadów, ochrony środowiska i najważniejsze - bezinteresownej pomocy potrzebującym.


nakretki nakretki nakretki nakretki
policja policja policja policja

Spotkanie z policją

20 grudnia w naszej szkole pojawiły się p. policjantki z Zespołu ds. Patologii i Nieletnich. Mł. asp. p. Izabela Lewicka - Woszczak oraz sierż. szt. p. Anna Grecman przypomniały zasady obchodzenia się ze środkami pirotechnicznymi i inne zagrożenia związane z okresem świątecznym. Panie zwróciły również uwagę wszystkich na zagrożenia związane w niebezpiecznymi treściami w internecie i bezpieczeństwem cyfrowym. Pomimo braku śniegu i mrozów pojawił się również temat korzystania ze ślizgawek na obiektach wodnych. Panie policjantki życzyły wszystkim bezpiecznych i rozsądnych świątecznych i wolnych dni. Zachęcały do informowania dorosłych o zagrożeniach i niebezpiecznych sytuacjach.


policja policja policja policja
dekoracje dekoracje dekoracje dekoracje dekoracje

Świąteczne dekoracje

Świąteczny nastrój od kilku dni panuje na naszych korytarzach i w salach.


dekoracje dekoracje dekoracje dekoracje dekoracje dekoracje
telewizja telewizja telewizja telewizja telewizja telewizja telewizja telewizja

Telewizja w naszej szkole

Dzisiaj, 15 grudnia, w naszej szkole miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Przyjechała ekipa z TVP Bydgoszcz. Celem tejże wizyty było przygotowanie reportażu o szkole na potrzeby programu edukacyjnego Dobrze wiedzieć. Autorka programu, pani Ewa Lewandowska, była zainteresowana, w jaki sposób nauczyciele historii pracują z młodzieżą na lekcjach, jak realizowany jest Program Wychowawczy szkoły. Jej duże zainteresowanie wzbudził projekt edukacyjny Historia w kamieniach wyryta, realizowany w naszej szkole od kilku lat. Członkowie ekipy telewizyjnej mieli okazję wziąć udział w obchodzonej przez nas tego dnia 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Program pod hasłem Wolność przez prawdę tworzymy obejmował montaż słowno-muzyczny oraz wystawę pamiątek z czasów PRL-u. Naszymi specjalnymi gośćmi były: Mirosława Kucol, wicestarosta inowrocławski, Krystyna Brodacka, wiceprzewodnicząca Rady Gminy Dąbrowa Biskupia. Obie panie uroczyście odsłoniły kamień upamiętniający wydarzenia z 13 grudnia 1981 roku. Ten dzień był dla naszej społeczności niezwykle podniosły. Czekamy z niecierpliwością na emisję programu. Oglądajcie nas w najbliższy wtorek, 20 grudnia, o godzinie 17.35!


telewizja telewizja telewizja telewizja telewizja telewizja telewizja telewizja telewizja telewizja telewizja telewizja

Wypełniamy ankietę


Wyniki Gminnego Konkursu Plastycznego


Wyniki III Gminnego Konkursu Plastycznego pt."Mój Ulubiony Miś".


Kategoria wiekowa 3-5 lat

I miejsce Anna Szczepara -Szkoła Podstawowa w Ośniszczewku

I miejsce Tymon Sitarczyk - Szkoła Podstawowa w Dąbrowie Biskupiej

II miejsce Wiktoria Wielogórska - Szkoła Podstawowa w Parchaniu

II miejsce Milena Barańczak - Szkoła Podstawowa w Ośniszczewku

III miejsce Sandra Danielewska - Szkoła Podstawowa w Dąbrowie Biskupiej

III miejsce Patrycja Krzyżanowska - Szkoła Podstawowa w Pieraniu


Kategoria wiekowa 6-7 lat

I miejsce Nadia Wawrzyńczak - Szkoła Podstawowa w Dąbrowie Biskupiej

II miejsce Amelia Imańska - Szkoła Podstawowa w Parchaniu

III miejsce Aleksandra Wolkiewicz - Szkoła Podstawowa w Parchaniu


Erasmus Erasmus Erasmus Erasmus

Piszemy listy z Amnesty International

Po raz pierwszy uczniowie i nauczyciele naszej szkoły podjęli się pisania listów z Amnesty International - niezależnym, światowym ruchem, walczącym o uwolnienie więźniów sumienia, uczciwe i sprawiedliwe procesy sądowe, sprzeciwiającym się torturom, karze śmierci i pozasądowym egzekucjom.

Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. Pisanie listów pokazuje, że siła tkwi w ludziach, którzy bezinteresownie poświęcają swój czas i mówią NIE łamaniu praw człowieka. Dzięki zaangażowaniu wszyscy możemy mieć wpływ na otaczający nas świat. Żeby zmienić życie drugiej osoby, wystarczy kartka i długopis. Maraton organizowany jest zawsze w okolicy 10 grudnia, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.

To jest kolejne wydarzenia w ramach realizowanego programu Erasmus+Erasmus Erasmus Erasmus Erasmus

Wycieczka uczniów Szkoły Podstawowej do Miasta Pierników

Uczniowie klas IV - VI Szkoły Podstawowej w Dąbrowie Biskupiej wraz z opiekunami p. Wyborską, p. Gawrysiakiem i p. Filipiakiem 7 grudnia wybrali się do Torunia. Wycieczkę rozpoczęli spacerem po uliczkach Starego Miasta, a następnie odwiedzili Dom Legend Toruńskich. To jedyne takie miejsce w Europie, połączenie interaktywnego muzeum i teatru. Miejsce, które pozwoliło uczniom przenieść się w świat magicznych opowieści o mieście i jego historii. W zacnym wnętrzu średniowiecznej piwnicy uczniowie wsłuchiwali się w pradawne opowieści Strażnika Domu Legend. Przypatrywali się licznym średniowiecznym narzędziom i krajobrazom. Ostatnim, ale jakże wyjątkowym punktem wycieczki był udział uczniów w spektaklu Opowieść wigilijna w teatrze Baj Pomorski. Przedstawienie rozgrywa się w scenerii dziewiętnastowiecznego Londynu, na jednej z ulic miasta przepełnionego atmosferą Bożego Narodzenia, radosnego oczekiwania wigilijnego wieczoru i kolędowania. Spektakl grany w planie aktorskim oraz lalkowym jest przejmującym wyrazem przesłania Bożego Narodzenia, w którego magiczną atmosferę zostali przeniesieni nasi uczniowie.


Toruń Toruń Toruń Toruń
cyberbezpieczeństwo cyberbezpieczeństwo cyberbezpieczeństwo cyberbezpieczeństwo cyberbezpieczeństwo cyberbezpieczeństwo

Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego

Zgodnie z planem 1 grudnia naszą szkołę odwiedziła edukator projektu Cyfrowobezpieczni.pl p. Hanna Affelt. Po spotkaniu z p. dyrektor odbył się apel dla uczniów Gimnazjum oraz klasy 6a i 6b. P. edukator zapoznała wszystkich z założeniami projektu i konkursu "Jesteśmy Cyfrowobezpieczni!". Następnie uczniowie klas 2 i 3 gimnazjum mieli zajęcia warsztatowe. Zapoznali się z głównymi zagrożeniami ze strony internetu, dyskutowali o emocjach towarzyszących przemocy w sieci, dowiedzieli się o karach za przestępstwa cyfrowe. Zajęcia warsztatowe mieli również wszyscy nauczyciele zespołu szkół. P. Affelt zachęcała do korzystania z materiałów i informacji zamieszczonych na stronie projektu. Cyfrowobezpieczni.pl – Bezpieczna Szkoła Cyfrowa Na zakończenie odbyło się spotkanie z rodzicami. P. edukator zapoznała rodziców z zagrożeniami, uświadomiła jakie kary czekają sprawców cyberprzestępstw.

Przed nami dużo różnych działań edukacyjnych zawiązanych ze zdobywaniem nowych i bezpiecznych umiejętności korzystania z internetu i jego zasobów. Sieć jest bardzo ważną cześcią naszego życia. Świat wirtualny funkcjonuje równolegle ze światem realnym i dlatego musimy być wyposażeni w wiedzę i umiejętności bezpiecznego i rozważnego korzystania z publikowanych tam dóbr.


cyberbezpieczeństwo cyberbezpieczeństwo cyberbezpieczeństwo cyberbezpieczeństwo cyberbezpieczeństwo cyberbezpieczeństwo cyberbezpieczeństwo cyberbezpieczeństwo cyberbezpieczeństwo cyberbezpieczeństwo cyberbezpieczeństwo cyberbezpieczeństwo cyberbezpieczeństwo cyberbezpieczeństwo cyberbezpieczeństwo cyberbezpieczeństwo cyberbezpieczeństwo cyberbezpieczeństwo

Nasz Lipdub już dostępny !!!!


dps dps

11 listopada w DPS

30 listopada uczniowie gimnazjum zaprezentowali patriotyczny program słowno-muzyczny Ta, co nie zginęła pensjonariuszom Domu Pomocy Społecznej w Parchaniu.


dps dps dps dps
andrzejki andrzejki andrzejki

Youngsterowe obchody St. Andrew's Day

30 listopada w naszej szkole odbyły się obchody St. Andrew's Day czyli Dzień Św. Andrzeja, patrona Szkocji. Uczniowie uczestniczący w projekcie Youngster pod opieką Ilony Książek częstowali szkockimi naleśnikami "Bannocks", śpiewali szkocką pieśń "Auld Lang Syne", wróżyli obierając jabłka. Patryk Zdobiński i Karolina Barteczko ubrani w tradycyjne szkockie stroje zapraszali na degustacje i rozdawali wszystkim miniaturowe szkockie flagi.


andrzejki andrzejki andrzejki andrzejki andrzejki andrzejki andrzejki andrzejki andrzejki andrzejki andrzejki andrzejki
andrzejki andrzejki

Wróżby andrzejkowe

30 listopada jak przystało na "Andrzejki" pojawiły się wróżbitki, które hałaśliwie i radośnie "przepowiadały przyszłość". Zabawa była przednia, nauczycielom również się nieźle dostało np. "wygrana w multilotka" i inne :D


andrzejki andrzejki andrzejki andrzejki andrzejki andrzejki
papierosy papierosy papierosy papierosy papierosy papierosy

Happening antynikotynowy 23.11.2016

Działania happeningu przebiegały kilkuetapowo:

I. Informacje tekstowe mówiące o szkodliwości palenia tytoniu.

 1. Gazetka PCK
 2. Konkurs na plakaty o tematyce szkodliwości palenia
 3. Zadanie domowe: "Dlaczego w krajach (trzeciego świata) rozwijających się uprawa i rozwój przemysłu tytoniowego jest opłacalny?" - gimnazjum
  "Jaki tytoń pojawił się w Europie?" - szkoła podstawowa.
 4. Film dydaktyczny "Nikotynizm".
 5. Podczas przerw uczniowie klasy 6b prezentują plansze z hasłami antynikotynowymi. (Przemarsz korytarzami szkoły)


II. Apel

 1. Informacje na temat szkodliwości palenia tytoniu
 2. Występy przedszkolaków
 3. "Opowiem ci bajkę, jak kot palił fajkę" - przedstawienie uczniów kl.5
 4. Klasa 6b prezentacja historyjki "Spotkanie dwóch koleżanek"
 5. Recytacja wierszy (utworów własnych) przez uczniów kl. 6a - M. Lewandowskiego i J. Szydłowskiego.
 6. "Koło Fortuny" - odgadywanie haseł antynikotynowych
 7. Ogłoszenie wyników konkursu plastycznego

Szkoła Podstawowa:

I miejsce - Natalia Dziedzic klasa 5

II miejsce - Igor Ossowski klasa 4

III miejsce - Martyna Szot klasa 5

Wyróżnienia:

Martyna Kołtuńska klasa 4

Olga Matuszewska klasa 5

Gimnazjum

I miejsce - Paweł Pawlik klasa 2b

II miejsce - Wiktoria Przybysz klasa 2b

III miejsce - Martyna Rzyczkowska klasa 2b


III. Potyczki sportowe

I miejsce - klasa 6a i 6b

II miejsce - klasa 5

III miejsce - klasa 4


papierosy papierosy papierosy papierosy papierosy papierosy papierosy papierosy papierosy papierosy papierosy papierosy papierosy papierosy
andrzejki andrzejki andrzejki andrzejki andrzejki andrzejki andrzejki andrzejki

Ale się działo ...

Dyskoteka "Andrzejkowa" w Szkole Podstawowej była świetna. Tańce, wróżby i zabawy... Zadowolone miny mówią za siebie :D


andrzejki andrzejki andrzejki andrzejki andrzejki andrzejki andrzejki andrzejki andrzejki andrzejki andrzejki
wolontariat wolontariat wolontariat wolontariat

Spotkanie z wolontariuszami

24 listopada naszą szkołę odwiedzili wolontariusze Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego. Bardzo ciekawie opowiadali i swojej pracy, codziennym pokonywaniu trudności, zaangażowaniu i podejmowanym wyzwaniom. Ks. Marek Kowalski (salezjanin i misjonarz) i p. Anna Poliszkowska podzielili się z nami różnymi historiami; zabawnymi i tymi bardzo poważnymi a nawet dramatycznymi. Na fotografiach mogliśmy zobaczyć jak faktycznie wygląda życie w Ośrodku Misyjnym w Afryce. Spotkanie odbyło się w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej.


wolontariat wolontariat wolontariat wolontariat wolontariat wolontariat wolontariat wolontariat wolontariat wolontariat wolontariat wolontariat wolontariat
życzliwi życzliwi

Dzień Życzliwości i Pozdrowień

Dnia 21 listopada uczniowie naszej szkoły obchodzili Dzień Życzliwości. Samorząd Szkolny zorganizował plebiscyt na najżyczliwsze osoby w szkole, a podczas długiej przerwy częstował życzliwych uczniów naszej szkoły herbatką z cytryną, malinami i imbirem :) Pamiętajcie, aby być życzliwym przez cały rok, a nie tylko jeden dzień w roku!


życzliwi życzliwi życzliwi życzliwi życzliwi życzliwi życzliwi życzliwi

życzliwi życzliwi

Znajdź się wśród życzliwych

Dziś po raz pierwszy w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości. Dzień 21 listopada jest Dniem Życzliwości, który został ustanowiony w 1973 roku w Stanach Zjednoczonych jako „World Hello Day”. W tym właśnie roku miał miejsce konflikt pomiędzy Egiptem a Izraelem: wojna ta stała się impulsem do powołania święta przez dwóch młodych Amerykanów. W zamyśle dzień ten ma uzmysłowić i przypominać, że wzajemna życzliwość to początek i podstawa w budowaniu pokoju i owocnych relacji międzyludzkich. Pomysł dwójki braci fenomenalnie się przyjął i aktualnie obchodzony jest w 180 miejscach na Ziemi. Przesłanie naszej dzisiejszej akcji jest proste: Bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Już od rana na korytarzu Szkoły Podstawowej powstała „Ściana Życzliwości”, przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego: Olga Matuszewska, Weronika Zglińska, Nina Grzanka wraz z panią pedagog odwiedziły uczniów klas I-VI, oddziału przedszkolnego oraz punktu przedszkolnego, przekazując najważniejsze przesłanie dzisiejszego święta ponadto każdy z uczniów otrzymał „Etykietkę Życzliwości”. Na każdej przerwie dziewczęta służyły uczniom pomocą i dobrą radą pełniąc dyżur przy naszej ścianie życzliwości, gdzie uczniowie i nauczyciele mieli okazję przekazać „swój uśmiech” umieszczając pozdrowienia w formie pisemnej lub rysunków najmłodszych. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką.


życzliwi życzliwi życzliwi życzliwi życzliwi życzliwi życzliwi życzliwi życzliwi życzliwi życzliwi życzliwi

Tydzień edukacji globalnej

Wszystkie informacje na stronie projektu       SPRAWDŹ TUTAJ    


akademia akademia

Gminne obchody Święta Niepodległości

Dyrektor oraz Poczet Sztandarowy Zespołu Szkół - Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. Ziemi Kujawskiej w Dąbrowie Biskupiej uczestniczyli 11 listopada 2016 r. w uroczystej mszy św. w kościele pw. Świętego Wojciecha w Parchaniu. Po mszy uczniowie miejscowej szkoły zaprezentowali montaż słowno-muzyczny. Następnie złożono wieńce i kwiaty pod tablicą pamiątkową znajdującą się w centrum Parchania.


akademia
akademia akademia akademia akademia akademia akademia

Narodowe Święto Niepodległości - występy w Kościele parafialnym w Chlewiskach


akademia akademia akademia akademia akademia akademia akademia
akademia akademia akademia akademia

Narodowe Święto Niepodległości - Szkoła Podstawowa

Dnia 10 listopada 2016r. odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości. Uroczystość została przygotowana przez uczniów klas II i III. Po odśpiewaniu hymnu państwowego i wyprowadzeniu sztandaru szkoły rozpoczęła się cześć artystyczna. Uczniowie przygotowali widowisko artystyczno-historyczne mówiące o odzyskaniu niepodległości przez Polaków i o powstaniu Państwa Polskiego w roku 1918. W części końcowej pani dyrektor wygłosiła krótkie przemówienie.


akademia akademia akademia akademia akademia akademia
akademia akademia akademia

Narodowe Święto Niepodległości - Gimnazjum

11 listopada to wyjątkowa data dla wszystkich Polaków, bowiem w tym dniu 1918 roku nasza Ojczyzna odzyskała niepodległość. Ten wyczekiwany i upragniony przez 123 lata niewoli moment w dziejach naszego kraju stał się możliwy dzięki krwawym walkom, które stoczyli nasi rodacy.
Ta, co nie zginęła – to tytuł programu słowno-muzycznego, który przygotowaliśmy z okazji 98. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. 10 listopada uczciliśmy Narodowe Święto Niepodległości w naszej szkole, natomiast 11 listopada zaprezentowaliśmy program po mszy św. w kościele pw. Świętej Trójcy w Chlewiskach.


akademia akademia akademia akademia akademia akademia
biwak biwak biwak

Biwak integracyjny

Wychowawca klasy piątej Szkoły Podstawowej zorganizował 10 listopada dla swoich podopiecznych biwak w godz. 16.00 - 21.00. Głównym celem spotkania była integracja zespołu klasowego oraz bliższe wzajemne poznanie się. Po spisaniu wspólnego regulaminu przyszedł czas na zabawę z chustą animacyjną i zajęcia sportowe. Po wysiłku przygotowana przez uczennice kolacja smakowała wyśmienicie, a po niej zabawa trwała dalej.


biwak biwak
zdrowie zdrowie zdrowie zdrowie

Zdrowe śniadanko

8 listopada uczniowie klas 1-3 wzięli udział w Dniu Zdrowego Śniadania . Uczniowie przygotowali się na 6+!!! Dzieci przyniosły do szkoły wszystko to, co niezbędne aby przygotować swoje kanapki: świeże warzywa, masło, sery, wędliny oraz różne rodzaje pieczywa. W czasie wykonywania kanapek pamiętali o higienie i bezpieczeństwie. Uczniowie wiedzą, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia i dzięki niemu mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy.


zdrowie zdrowie zdrowie zdrowie zdrowie zdrowie zdrowie
pokazy pokazy

Mini Playback Show

W sobotnie popołudnie 5 listopada uczniowie klasy 2a mieli okazje wziąć udział w Mini Playback Show w Tatrze Miejskim w Inowrocławiu. Na deskach teatru można było zobaczyć wiele polskich i światowych gwiazd. Wioletta Walewska upodobniła się do Sylwii Grzeszczak i zaśpiewała piosenkę "Tamta dziewczyna" natomiast chłopców Patryka Żmudzińskiego i Klaudiusza Zdobińskiego mogliśmy podziwiać jako Pitbulla i Marca Anthonego w piosence " Rain Over Me". Brawo dla Was!!!pokazy pokazy pokazy pokazy
ekologia ekologia ekologia ekologia

Wyjazd do firmy PLAST- MAR w Balczewie

04.11.2016r. uczniowie klasy IIIa i IIIb wybrali się na wycieczkę do firmy PLAST- MAR w Balczewie. Dzieci z zainteresowaniem słuchały o segregacji odpadów. Czynnie brały udział w pogadankach tematycznych prowadzonych przez pracowników firmy. Podczas prezentacji multimedialnej zostały zapoznane z działaniem maszyny EREMY przetwarzającej plastikowe odpady na regranulat. Po odbyciu praktycznego sprawdzianu wiedzy zostały wprowadzone na halę, gdzie zobaczyły na żywo, jak pracuje Erema oraz jak wygląda produkcja doniczek. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały prezenty: pamiątkowe zdjęcie całej grupy, zestaw kolorowych doniczek i smycze. W podziękowaniu trzecioklasiści zaśpiewali Panu Markowi utwór „Pięknie żyć”.


ekologia ekologia ekologia ekologia ekologia ekologia
dynie dynie

Święto dyni

29 listopada 2016r. w klasie 2a uczniowie obchodzili Święto Dyni. W tym dniu rozmawialiśmy o walorach zdrowotnych dyni. Podsumowaniem dnia było wykonanie dyniowych potworków. W tym dniu było wesoło i pomarańczowo :).dynie dynie
cmentarze cmentarze cmentarze cmentarze cmentarze cmentarze cmentarze cmentarze

Pamiętamy...

Pamięć o poległych za ojczyznę wpisała się w tradycję naszej szkoły. Uczniowie corocznie udają się do miejsc pamięci narodowej na terenie gminy, by oddać hołd poległym żołnierzom. Dnia 27 października, młodzież gimnazjalna udała się na cmentarz w Chlewiskach. Uczniowie klasy II b oraz przedstawiciele samorządu uczniowskiego wraz z opiekunami uporządkowali groby oraz zapalili znicze. Chwilą zadumy i modlitwy uczcili pamięć poległych.
Dziękujemy uczniom szkoły podstawowej za przeprowadzenie zbiórki zniczy.


cmentarze cmentarze cmentarze
pomagamy

Nasza uczniowie też lubią nieść radość i pomagać

W roku szkolnym 2016/2017 Samorządy Szkolne Szkoły Podstawowej i Gimnazjum przystąpiły do akcji „Wylosuj Anioła” zorganizowanej przez fundację „Gdy Liczy się Czas”. Akcja jest bezterminowa, polega na napisaniu kartki dla dzieci leczonych na oddziale Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie.
Rotacja dzieci na oddziale onkologicznym jest ogromna, dlatego potrzebujemy stały „zastrzyk” kartek – tłumaczą organizatorzy z Fundacji „Gdy Liczy się Czas”. Dzieci losują kartki, które dotrą na ręce Fundacji. Na oddziale onkologii mali pacjenci często się zmieniają. Dzieci otrzymują chemioterapię lub naświetlania, wyjeżdżają do domu, a kolejne dziecko przyjeżdża na leczenie.
WYLOSUJ ANIOŁA – JAK WYSŁAĆ KARTKĘ DO CHOREGO DZIECKA

Poniżej kilka wskazówek dla osób zainteresowanych przyłączeniem się do akcji WYLOSUJ ANIOŁA:
Kartkę można wykonać własnoręcznie lub zakupić gotową, Zastanów się do kogo ma być ona adresowana (do dziewczynki lub chłopca) i zaznacz to na kopercie. Napisz kilka pozytywnych słów wsparcia i życzenia zdrowia dla dziecka, który leczy się na chorobę nowotworową. Możesz dodać informacje o sobie oraz kontakt (być może dziecko zechce się później skontaktować z Tobą). Kartki mogą być pisane zarówno przez osoby dorosłe, jak i przez dzieci. Gotowa kartka zostanie wysłana przez opiekuna Samorządu Uczniowskiego :)


pomagamy

Erasmus Erasmus Erasmus Erasmus Erasmus Erasmus Erasmus Erasmus Erasmus Erasmus Erasmus Erasmus

Goście poznają nasze okolice

Podczas pobytu w Polsce nauczyciele ze szkół partnerskich programu RADWAN mogli zobaczyć ciekawe miejsca w naszej gminie oraz zwiedzili Inowrocław. Udali się także na wycieczkę do Torunia. Bardzo im się podobało i zapewniali nas o dobrych wspomnieniach z pobytu.


Erasmus Erasmus Erasmus Erasmus Erasmus Erasmus Erasmus Erasmus Erasmus Erasmus Erasmus Erasmus Erasmus Erasmus Erasmus Erasmus Erasmus
wizyta wizyta

Erasmusowa uroczystość

Dzisiaj, 26 października, w związku z trwającą wizytą gości z Hiszpanii, Chorwacji i Turcji w ramach realizacji międzynarodowego projektu RADWAN przygotowaliśmy spotkanie w sali gimnastycznej naszej szkoły. Uczestnicy delegacji spotkali się ze społecznością szkolną, rodzicami i przedstawicielami władz samorządowych. Młodzież przygotowała koncert piosenek kujawskich i biesiadnych. Cała sala śpiewała piosenki w języku polskim, a także w języku angielskim „We are the world” . Największe brawa otrzymali jednak nasi tancerze: Wiktoria Zwierzykowska i Stanisław Bestrzyński. W ich wykonaniu mogliśmy podziwiać: sambę, rumbę, cza-czę, tango i walca wiedeńskiego. Dziewczyny z klasy Ia i Ib zaprezentowały taniec nowoczesny.

Na koniec poznaliśmy wyniki konkursu na logo projektu RADWAN: I miejsce – Paweł Bartkowicz, II miejsce – Malwina Nowacka, III miejsce – Weronika Wojciechowska. Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Pewnie chcą zapracować na wyjazd do Hiszpanii… A ten już w lutym!


wizyta wizyta wizyta wizyta wizyta wizyta wizyta wizyta wizyta wizyta wizyta wizyta wizyta wizyta wizyta wizyta wizyta wizyta wizyta wizyta wizyta wizyta wizyta wizyta wizyta wizyta wizyta wizyta wizyta wizyta
teatr teatr teatr

"Kocie" nauki

24 października 2016 roku dzieci z oddziału „0” oraz uczniowie klasy pierwszej wybrali się na wycieczkę do Teatru w Inowrocławiu na spektakl „Kot w jednym kapeluszu”. Aktorzy, którzy wcielili się w postaci kotów, swą grą zwracali uwagę na niezwykle ważne w dzisiejszych czasach relacje, jakie występują między ludźmi oraz ich wzajemne stosunki. Główne przesłanie odnosiło się do tego, że nie ważne jest, co mamy, ale najważniejsze, co potrafimy osiągnąć dzięki swojej pracy, wysiłkowi i chęciom. Nie są nam potrzebne „magiczne kapelusze”, aby posiadać i rozwijać swoje pasje i umiejętności. Dzieci z dużym zaangażowaniem oglądały i uczestniczyły w spektaklu, włączając się w elementy przedstawienia. Wszystkim bardzo podobała się kocia opowieść. Było to bardzo pouczające przedstawienie.teatr teatr teatr teatr teatr teatr
słońce słońce słońce

Krajowy sukces grupy Solar Team

Z radością informujemy, że udział w ogólnopolskim projekcie „Postaw na Słońce” zorganizowanym przez Fundację Banku Ochrony Środowiska, zaowocował drugim miejscem w kraju. Uroczysta gala odbyła się 19 października w gmachu Ministerstwa Środowiska, na której pojawili się uczniowie z całej Polski, wyróżnieni oraz nagrodzeni za trzy etapy konkursu. Zespół Solar Team w składzie: Wiktoria Aleksandrzak, Natalia Paczkowska, Monika Tomaszewska, Martyna Grzeszak, Mateusz Marek, Bartosz Loks i Wojciech Nowak, pod opieką Pani Katarzyny Wyborskiej przez osiem miesięcy promował Odnawialne Źródła Energii. Projekt składał się z 3 etapów. Każdy etap był oceniany i punktowany przez komisję, w skład której wchodzili specjaliści z dziedziny technologii OZE. Uczniowie poświęciły dużo pracy i czasu na realizację poszczególnych zadań konkursu. Nagrodami w konkursie ufundowanymi przez Bank Ochorny Środowiska oraz NFOŚiGW były sprzęty elektroniczne dla każdego członka zespołu i opiekuna, oraz skaner Epson Perfection Photo dla szkoły.


słońce słońce słońce słońce

Pamiętamy o wielkim Polaku

Na korytarzu przy pokoju nauczycielskim powstała piękna gazetka ścienna upamiętniająca Świętego Jana Pawła II. Wykonała ją pani Anna Kłos z uczniami klasy VI Szkoły Podstawowej.


gazetka gazetka
videoclip videoclip

Kręciliśmy Lipduba

Ale się działo!!! 17 października w ramach realizacji zadań programu Erasmus pod kierunkiem p. Filipiak w naszej szkole kręcony był videoclip - Lipdub. Efekt działań opublikujemy wkrótcevideoclip videoclip videoclip videoclip
ekologia ekologia ekologia ekologia

Warsztaty ekologiczne

17 października uczniowie klas V i VI Szkoły Podstawowej im. Ziemi Kujawskiej, wzięli udział w warsztatach ekologicznych na terenie urzędu gminy w Dąbrowie Biskupiej. Podczas spotkania, uczniowie rozmawiali na temat ekologii, ochrony środowiska, potrzeby dbania o otoczenie oraz energii z odpadów. Zajęcia miały charakter interaktywny. Uczniowie rozwiązywali krzyżówkę dotyczącą segregacji odpadów, uczestniczyli w grze memory, która polegała na odnajdywaniu takich samych par ekoznaków, oraz segregowali śmieci. Wzięli również udział w warsztatach plastycznych, na których wykonali podstawek pod kubek ze zużytej płyty CD. Odbył się także wyjazd terenowy na ścieżkę edukacyjną do Stanomina, na zrekultywowane składowisko odpadów. Na koniec zajęć odbył się międzyklasowy turniej.ekologia ekologia ekologia ekologia ekologia ekologia ekologia ekologia
edukacja edukacja edukacja edukacja edukacja edukacja edukacja edukacja edukacja edukacja edukacja edukacja

Szkolne obchody Dnia Edukacji Narodowej i Święto szkoły

13 października uczniowie klasy I szkoły podstawowej i pierwszych klas gimnazjum składali ślubowanie. Tradycyjnie tego dnia obchodziliśmy Święto Szkoły w kolejną rocznicę nadania imienia Ziemi Kujawskiej. Były tańce, przyśpiewki i strofy kujawskie. Uczniowie i uczennice gimnazjum przygotowali wiele niespodzianek dla nauczycieli włącznie z "porwaniem" do pociąguedukacja edukacja edukacja edukacja edukacja edukacja edukacja edukacja edukacja edukacja
samorząd samorząd

Szkolny samorząd

Przed wyborem samorządu uczniowskiego spośród nauczycieli wybierani byli opiekunowie. W gimnazjum jest to p. Magda Filipiak, w podstawówce p. Marcin Filipiak. Przez kilka dni trwała "kampania wyborcza", chętnych do pracy społecznej nie było zbyt wielu :(samorząd samorząd
uśmiech uśmiech

Światowy Dzień Uśmiechu w naszej szkole

7 października świętowaliśmy w naszej szkole "radosne" święto - Światowy Dzień Uśmiechu. P. pedagog wraz z uczniami przygotowała dla wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników uśmiechmięte buźki. Od razu wszystkim zrobiło się weselej i znacznie lepiej się pracowało. Uczniowie Oddziału Przedszkolnego wyruszyli do różnych instytucji Dąbrowy Biskupiej, żeby dalej rozsiewać uśmiech. To był bardzo wesoły dzień!uśmiech uśmiech uśmiech uśmiech uśmiech uśmiech
wycieczka

Drugie klasy w Bydgoszczy

Uczniowie klas 2 szkoły Podstawowej 5 października uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Bydgoszczy. Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w „Muzeum mydła i historii brudu”. Uczniowie wysłuchali wielu ciekawostek na temat historii mydła oraz przenieśli się na chwile do średniowiecznej łaźni. Samodzielnie i według własnego pomysłu wykonali mydło. Kolejnym punktem wycieczki jest wizyta w „Krainie Karmelu”, gdzie po krótkiego pogadance uczniowie wykonywali samodzielnie lizaki. Podsumowaniem naszej wycieczki była wizyta w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej gdzie dzieciaki pogłębiały swoją wiedzę na temat grzybów oraz aktywnie uczestniczyły w dyskusjach na ich temat. Posumowaniem zajęć było podziwianie i obserwacja przez mikroskop nieznanych nam gatunków grzybów.


wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka
teatr teatr teatr

Teatr i zabawa

5 października do naszej szkoły przyjechała grupa aktorów. Uczniowie klasy 1, 3a, 3b i 4 mieli możliwość aktywnie uczestniczyć w Teatralnym Placu Zabaw Jana Dormana. Ideą tego typu przedstawień jest współpraca aktorów z widzami polegająca na wspólnym rozwiązywaniu zaprezentowanego problemu. I tym razem "zjednoczonymi siłami" udało się pomóc zaginionej gąsce.teatr teatr teatr teatr teatr teatr teatr teatr
teatr teatr teatr teatr teatr teatr

Profilaktyka podczas spektaklu

29 września sala gimnastyczna zamieniła się w salę teatralną. Uczniowie Oddziału Przedszkolnego oraz młodszych klas Szkoły Podstawowej zobaczyli przedstawienie pt.„Misio Tulisio”. Bajka uczyła przyjaźni i tolerancji dla innych. Uczniowie klasy V i VI Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum obejrzeli spektakl ukazujący problem przemocy i nietolerancji pt. „Jestem tu nowy”teatr teatr teatr teatr
biblioteka biblioteka

Rozczytana szkoła

29 września obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Z tej okazji, zarówno w szkole podstawowej jak i w gimnazjum, lekcje rozpopczynały się od głośnego odczytania fragmentu książki. W młodszych klasach czytali nauczyciele, w starszych – sami uczniowie. Przedszkolakom zaś czytali członkowie Szkolnego Koła Czytelniczego. Dla najmłodszych uczniów zorganizowano również konkurs plastyczny na ilustrację przeczytanej książki. Wszyscy, zarówno uczniowie jak i nauczyciele, zaangażowali się w realizację tego projektu. Spędziliśmy ten dzień wyjątkowo!biblioteka biblioteka biblioteka biblioteka biblioteka biblioteka
sprzątanie sprzątanie

Sprzątanie Świata

Jak co roku grupa uczniów ze szkoły podstawowej w Dąbrowie Biskupiej wzięła udział w akcji sprzątanie świata. Tym razem uczniowie klasy V i VI b wraz z opiekunami Katarzyną Wyborską i Marcinem Filipiakiem udali się do Balczewa aby posprzątać tereny leśne wokół leśniczówki. Podczas akcji młodzi ekolodzy wysłuchali wykładu o tematyce przyrodniczo- leśnej wygłoszonego przez pana Jana Pajkerta z Nadleśnictwa Gniewkowo. Po wytężonej pracy na uczestników wrześniowego sprzątania czekało ognisko i kiełbaski.


sprzątanie sprzątanie
rekolekcje rekolekcje

Rekolekcje

19, 20 i 21 września uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w rekolekcjach. Spotkania z o. Leszkiem przygotowały parafian kościoła parafialnego pw. Świętej Trójcy w Chlewiskach na uroczystość 100 lecia konsekracji kościoła.


rekolekcje rekolekcje rekolekcje rekolekcje
policja policja policja policja

Spotkanie z policją

07 Września przedstawiciele Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Inowrocławiu, asp. szt. Izabella Drobniecka oraz asp. szt. Jacek Piątkowski przeprowadzili w naszej Szkole prelekcje dla uczniów „Bezpieczna droga do szkoły”. Najmłodsi uczestnicy spotkania otrzymali opaski odblaskowe oraz książeczki dotyczące bezpiecznego poruszania się po drodze.


policja policja policja policja
rozpoczęcie roku rozpoczęcie roku

Rozpoczęcie roku szkolnego

Nowy rok szkolny rozpoczyna się dużymi zmianami. P. wójt Roman Wieczorek obecny na uroczystości złożył wszystkim życzenia. Wielu sukcesów, nowych wrażeń i ciekawych doświadczeń życzyła wszystkim rozpoczynająca sprawowanie funkcji p. dyrektor mgr inż. Lidia Tuszyńska. P. dyrektor poinformowala o zmianach w Oświacie, odczytała życzenia od Marszałka województwa. Minutą ciszy uczciliśmy pamięć kolejnej rocznicy wybuchu II wojny światowej. Nowy p. wicedyrektor mgr Krzysztof Walczak podał bieżące komunikaty i informacje. Podczas spotkań z wychowawcami były wakacyjne wspomnienia, "bezpieczne" rady i wskazówki oraz plan zajęć na najbliższe dni.


rozpoczęcie roku rozpoczęcie roku rozpoczęcie roku rozpoczęcie roku