Przypominamy uczniom klas IV-VI i gimnazjum, że do końca listopada trwa konkurs fotograficzny, którego tematem jest książka. Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody.

O naszej Bibliotece słów kilka

„Ludzie przestają myśleć, gdy przestają czytać” Cycero

Godziny otwarcia:

Poniedziałek - 7.40-15.00

Wtorek - 7.40-14.00

Środa - 8.40-14.00

Czwartek - 8.40-13.40

Piątek - 7.40-13.40

Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej.

W bibliotece szkolnej działa ICIM. Uczniowie i nauczyciele mogą z niego korzystać w godzinach pracy biblioteki szkolnej. Mają do dyspozycji cztery komputery z dostępem do Internetu.


Książki i czytanie

Biblioteka szkolna przy Zespole Szkół w Dąbrowie Biskupiej, próbując przyciągnąć w swe progi jak najwięcej czytelników, przygotowała różne formy pracy z książką. Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom młodzieży na korytarzu szkolnym powstał regał bookcrossingowy. W akcję włączyli się nauczyciele, którzy przynosili własne książki, często nowości wydawnicze. Przedsięwzięcie to spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony uczniów. Ponadto przygotowano i przeprowadzono wiele zajęć mających na celu rozwijanie kompetencji czytelniczych uczniów.


Kalendarz konkursów i wydarzeń czytelniczych

Konkursy w SP

1. konkurs na najciekawszą zakładkę do książki (do 30 października).

2. Konkurs: „Rozczytana klasa” (do 1 maja).

3. Konkurs fotograficzny : „Książki to moja pasja” (dla klas IV-VI, do 1 grudnia).

4. „Zostań Mistrzem Pięknego Czytania”(listopad)

5. Jestem autorem baśni ... (do końca marca 2017)


Konkursy w GIMNAZJUM

1. Konkurs: „Rozczytana klasa” (do 1 maja).

2. Konkurs fotograficzny: „Książki to moja pasja” (do 1 grudnia).

3. „Zostań Mistrzem Pięknego Czytania”(listopad)

4. Jestem autorem baśni ... (do końca marca 2017)Książki Książki Książki Książki Książki Książki

Z wizytą w bibliotece.

Uczniowie klas 3b, 6b SP i Ib Gimnazjum uczestniczyli w zorganizowanych dla nich zajęciach w Bibliotece Miejskiej w Inowrocławiu. Dzieci zwiedziły oddział dla niepełnosprawnych, czytelnię regionalną, czytelnię czasopism, wypożyczalnię dla dzieci i dorosłych. Obejrzały również wystawę zatytułowaną „Tango”. Podczas tej wycieczki uczniowie dowiedzieli się bardzo dużo o zbiorach Biblioteki Miejskiej, proponowanych formach pracy z czytelnikiem oraz poszerzyli swoją wiedzę na temat pracy bibliotekarza.


Książki Książki Książki Książki Książki Książki Książki Książki
Książki Książki Książki Książki

Światowy Dzień Książki i Praw autorskich

27 i 28 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji uczniowie wykonywali zadania związane z propagowaniem czytelnictwa. Najmłodsi przygotowywali plakat o książce, przebierali się za postać z baśni oraz uczestniczyli w konkursie na najciekawszą zakładkę. Gimnazjaliści zaś przygotowywali adaptację fragmentu wybranej przez siebie książki. Uczniowie zaangażowani w realizację zadań otrzymali drobne upominki natomiast klasy, które zgromadziły największą liczbę punktów w nagrodę pojadą na zorganizowane dla nich zajęcia w Bibliotece Miejskiej w Inowrocławiu.


Książki Książki Książki Książki Książki Książki
pasowanie pasowanie pasowanie pasowanie

Pasowanie na czytelnika

3 kwietnia 2017roku w bibliotece szkolnej odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klasy I . Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.
Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, obejrzeli przedstawienie przygotowane przez starszych kolegów i koleżanki z klasy IIIa , uczestniczących w zajęciach kółka teatralnego. Uczniowie dowiedzieli się, jak należy dbać o książki oraz jak zachowywać się w bibliotece i czytelni.Uczniowie klasy I odgadywali także bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Rozwiązywali rebusy i krzyżówki. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, a Pani Książka dokonała pasowania każdego z uczniów. Już jako czytelnicy biblioteki szkolnej otrzymali pamiątkowy dyplom oraz interesujące zakładki do książki.


pasowanie pasowanie pasowanie pasowanie pasowanie pasowanie
czytanie czytanie

Przerwy z grą planszową lub książką

Podczas przerw uczniowie chętnie korzystają z zasobów biblioteki.

W okresie zimowym na każdej długiej przerwie w bibliotece odbywa się głośne czytanie


czytanie czytanie
czytanie czytanie czytanie czytanie

„Zostań Mistrzem Pięknego Czytania”

9 grudnia 2016 roku odbyła się siódma edycja konkursu czytalniczego „Zostań Mistrzem Pięknego Czytania”. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas II-III SP, IV-VI SP oraz klas I i II gimnazjum. Zadanie konkursowe polegało na pięknym przeczytaniu wybranego przez siebie wiersza.Jury miało trudne zadanie gdyż prezentowane wiersze przygotowane były perfekcyjnie.

Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

Mistrzem Pięknego Czytania w kategorii klas II-III SP został Patryk Żmudziński z klasy IIa, w kategorii klas IV-VI Maja Jasińska, w gimnazjum zaś Zuzanna Lamańska.

Gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach czytelniczych.

Szczególne podziękowanie składamy pani Ewie Szymańskiej, dyrektorowi Biblioteki Gminnej w Dąbrowie Biskupiej, za pomoc w organizacji konkursu.


czytanie czytanie czytanie czytanie
Miś Miś Miś Miś

Święto Misia

1 grudnia 2016 roku obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji w Punkcie Przedszkolnym i oddziale zerowym odbyły się zajęcia czytelnicze. Dzieci wysłuchały opowieści o małym misiu przygotowanej przez członków koła czytelniczego a następnie brały udział w zorganizowanych dla nich zabawach i konkurencjach związanych z tym wyjątkowym świętem. Wszystkiemu przyglądały się pluszaki, które tego dnia towarzyszyły swoim właścicielom w przedszkolu.


Miś Miś Miś Miś
biblioteka biblioteka

Rozstrzygnięcie konkursów czytelniczych

10 listopada 2016 roku w naszej szkole miało miejsce rozstrzygnięcie konkursów czytelniczych. Były one skierowane do uczniów klas I –III SP. Dzieci bardzo zaangażowały się w realizację wyznaczonych zadań i przygotowały przepiękne prace konkursowe. W konkursie „Słucham i rysuję” I miejsce zajęła Oliwia Nowak, II miejsce Zuzanna Szczukowska a miejsce III zajęła Patrycja Lewicka.

Drugi konkurs „Zakładka” polegał na wykonaniu projektu zakładki do książki. Tu również dzieci wykazały się wyjątkową pomysłowością i starannością. W tym konkursie I miejsce zajął Adam Matuszewski, II miejsce przypadło Patrykowi Leśniewskiemu a trzecie Patrykowi Żmudzińskiemu. Wyróżniono również pracę Partycji Lewickiej. Wszystkim uczestnikom dziękuję za udział w konkursach a nagrodzonym gratuluję !biblioteka biblioteka biblioteka
biblioteka biblioteka

Rozczytana szkoła

29 września obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Z tej okazji, zarówno w szkole podstawowej jak i w gimnazjum, lekcje rozpopczynały się od głośnego odczytania fragmentu książki. W młodszych klasach czytali nauczyciele, w starszych –sami uczniowie. Przedszkolakom zaś czytali członkowie Szkolnego Koła Czytelniczego. Dla najmłodszych uczniów zorganizowano również konkurs plastyczny na ilustrację przeczytanej książki. Wszyscy, zarówno uczniowie jak i nauczyciele, zaangażowali się w realizację tego projektu. Spędziliśmy ten dzień wyjątkowo!biblioteka biblioteka biblioteka biblioteka biblioteka biblioteka