Punkt przedszkolny

Jest placówką oświatowo-wychowawczą, zapewnia bezpłatne nauczanie i wychowanie w zakresie podstawy programowej wychowania przedszkolnego. Wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci w wieku 3-4 lat. Nasz punkt przedszkolny realizuje cele i zadania określone w ustawie o systemie oświaty oraz wydanych na jej podstawie aktów wykonawczych. Pełni funkcje opiekuńcze, wychowawcze i kształcące. Zapewnia dzieciom możliwość wspólnej zabawy i nauki w warunkach bezpiecznych, przyjaznych i dostosowanych do ich potrzeb rozwojowych. Program dnia jest skonstruowany tak, aby dzieci nigdy nie czuły się przeciążone czy zmęczone nauką. Aktywnie współpracujemy z Rodzicami, włączamy ich w proces kształtowania naszego programu i dajemy możliwość wpływania na proces dydaktyczno - wychowawczy. Współpraca ta owocuje wzajemnym zaufaniem i szacunkiem oraz pozwala budować przyjazne, domowe relacje w kontaktach z Dziećmi.

Cele punktu przedszkolnego to:

a) Wspieranie wszechstronnego rozwoju dziecka, zgodnie z jego potencjałem i możliwościami rozwojowymi poprzez:

· kształtowanie umiejętności obserwacji, ułatwianie rozumienia zjawisk zachodzących w dostępnym otoczeniu dziecka, otoczeniu przyrodniczym, społecznym, kulturowym i technicznym;

· rozbudzanie ciekawości poznawczej, zachęcanie do aktywności badawczej i wyrażania własnych myśli i przeżyć; · rozwijanie wrażliwości estetycznej, tworzenie warunków do rozwoju wyobraźni, fantazji oraz ekspresji plastycznej, muzycznej i ruchowej;

· zapewnienie warunków do harmonijnego rozwoju fizycznego, zachęcanie do aktywnego uczestnictwa w grach i zabawach ruchowych i gimnastycznych, kształtowanie postaw prozdrowotnych;

· rozwój mowy i logicznego myślenia obejmujący uwrażliwienie na piękno mowy ojczystej, w tym zajęcia stymulacji językowej, gry i zabawy dydaktyczne, rebusy, łamigłówki, zgadywanki.

b) Przygotowanie dziecka do podjęcia nauki w szkole poprzez:

· dbałość o wszechstronny, harmonijny rozwój dzieci we wszystkich sferach rozwojowych: rozwój mowy, rozwój emocjonalny, rozwój intelektualny, rozwój ruchowy i poznawczy – na miarę indywidualnych możliwości każdego dziecka;

· dostarczanie wielozmysłowych bodźców rozwojowych, np. odpowiednie pomoce edukacyjne, literatura dziecięca, dopasowane metody pracy z dzieckiem, nakierowanie na samodzielne dochodzenie do wiedzy, wykorzystanie potencjału edukacyjnego, znajdującego się w otaczającym środowisku lokalnym, przyrodniczym i społecznym;

c) Rozwijanie samodzielności i kreatywności dzieci i umiejętności współpracy w grupie poprzez:

· określanie i przestrzeganie zasad wspólnej pracy i wspólnej zabawy, szanowanie zdania innych, docenianie działań podejmowanych samodzielnie przez dzieci;

· stwarzanie w grupie atmosfery opartej na zaufaniu, wsparciu dzieci w działaniu rozumieniu ich indywidualnych potrzeb i możliwości;

· stwarzanie sytuacji sprzyjających współpracy i współdziałaniu w grupie, unikanie niepotrzebnej rywalizacji;

· stwarzanie odpowiednich warunków i inspirowanie do podejmowania przez dzieci różnorodnych aktywności twórczych (np. malarstwo, teatr, muzyka).

d) Dbałość o zdrowie i bezpieczeństwo dzieci poprzez:

· dbanie o czystość i higienę osobistą, promowanie zdrowego trybu życia, podejmowanie akcji prozdrowotnych;

· kształtowanie u dzieci czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych i kulturalnych, wdrażanie dzieci do utrzymywania ładu i porządku;

· zapewnienie bezpiecznych warunków przebywania dzieci w placówce.

Do dyspozycji dzieci uczęszczających do naszego punktu przedszkolnego przeznaczyliśmy dwie sale, gdzie zorganizowane są dla nich kąciki tematyczne, miejsce do zabawy i odpoczynku; w salach znajdują się także dostosowane do wzrostu dzieci stoliczki, gdzie pracują i jedzą. Stworzyliśmy także bezpieczny plac zabaw, z którego dzieci mogą korzystać w każdy pogodny dzień.

przedszkole przedszkole

Dzień Babci i Dziadka

W naszym przedszkolu nie zapominamy o naszych najbliższych. Na uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka nie zabrakło pięknych wierszyków, wesołych tańców, ładnych upominków oraz słodkiego poczęstunku.

przedszkole przedszkole przedszkole przedszkole przedszkole
przedszkole przedszkole

Urodzinki

Co jakiś czas w przedszkolu obchodzimy urodziny. Każda z naszych pociech może liczyć tego dnia na wspaniałą zabawę. Są życzenia, prezenty oraz słodki poczęstunek.

przedszkole przedszkole przedszkole przedszkole przedszkole
przedszkole przedszkoleprzedszkole

Zabawy na świeżym powietrzu

Nasze kochane przedszkolaki uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu. Często korzystamy z palcu zabaw, chodzimy na spacery, obserwujemy przyrodę.

przedszkole przedszkole przedszkoleprzedszkole przedszkole przedszkoleprzedszkoleprzedszkoleprzedszkole
przedszkole przedszkole przedszkole przedszkole przedszkole przedszkole

W naszej sali

Sala przedszkolna to drugi dom naszych przedszkolaków. To tu spędzamy aktywnie pięć godzin każdego dnia. Bawimy się, śpiewamy, tańczymy, słuchamy bajek, uczymy się…